РЕКА КАО ПЛУТАЈУЋА ДЕПОНИЈА Лим се не види од смећа; ОТПАД У ЏАКОВИМА три месеца чека да се склони са обала Потпећког језера (ФОТО)

ПРИБОЈ: Док сакупљени отпад, у џаковима чека од јануара да се уклони са обала Потпећког језера, на ланчаницу су стигли нови кубици смећа. Нижи водостај и конфигурација терена онемогућава прикупљање плутајућег отпада у плитким деловима језера.
а
Фото: Рина

 Решење за овај проблем Еко удружење Јастреб види у изградњи приступног мола.

- То ћемо ми као удружење да направимо од средстава које смо добили од Mozzart Фондације. То подразумева изградњу и насипање једног мола који ће ући дубље у језеро и који ће омогућити да се и у току ниског водостаја смеће гура нашим чамцима, дакле прикупља машински, обзиром да сад због нивоа воде и конфигурације терена то можемо само ручно да чинимо. Изградња мола ће омогућити стално прикупљање отпада независно од нивоа водостаја”, објашњава за РИНУ Синиша Лаковић из Еко удружења Јастреб.

Кроз прекогранични пројекат који је финансирала ЕУ „Заштита природне околине Полимља од отпада”, са циљем заштите животне средине дуж слива реке Лим, ЈКП Услуга из Прибоја добило је катамаран за прикупљање плутајућег отпада на Потпећком језеру.

- Имали смо релативно добру сарадњу са комуналним предузећем са краћим застојима у комуникацији из неких чудних разлога. Они су добили катамаран, кроз пројекат који су одрадили са Бијелим Пољем. Катамаран је стигао. Не знамо шта намеравају са њим али се надам да ћемо ускоро сести да видимо каква је то прича и можемо ли нешто радити” наводи Лаковић.

Фото: Рина

Према речима Синише Лакоића, председника Еко удружења „Јастреб” из Прибоја, које је прошле године ангажовала општина Прибој за прикупљање плутајућег отпада, након спроведене тендерске процедуре, све што је урађено ове године је на волонтерској основи, с обзиром на то да уговор за ову годину још увек није закључен.

- Нама је уговор истекао 31. децембра 2023. године и ми очекујемо ових дана да ће бити расписана нова јавна набавка и да ћемо добити тај посао. Тренутно све што радимо, радимо на волонтерској бази, уз помоћ нашег људства и спонзора”, каже Синиша Лаковић.

За постављање ланчанице Прибој је од Министарства за заштиту животне средине добио 35, Нова Варош 19 а Пријепоље 15 милиона динара, с тим што је свака од локалних самоуправа издвојила још 20 одсто од уступљене суме. Након што је, по жалби мештана, премештена из Велике Жупе у Јагодњак, након непуних два месеца, пријепољска ланчаница је у потпуности уклоњена са Лима, јер се и друга локација показала неадекватном за задржавање и прикупљање отпада. Тренутно су само у функцији ланчанице на територији Прибоја и Нове Вароши.

Рина

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести