У НАШОЈ БЛИЗИНИ ОТКРИВЕН СУПЕРВУЛКАН?! Геолог: Ако експлодира, у Србији ће настати ПРАХ И ПЕПЕО! Ево које су шансе за ерупцију

Последњих пар година читва планета Земља има мало чешће вулканске ерупције, као и земљотресе. На Исланду си тренитно у току ерупције и евакуација становништва. Да ли је и у којој мери Србија изложена вулканској опасности говорио је за Курир ТВ Предраг Мијатовић испред Геолошког завода Србије.
v
Фото: Youtube printscreen/NOVA RS

- Србија је у том смислу, да кажем, вулканском као средина где би можда могло доћи до неке вулканске активности изражене, доста стабилна и мирна. Последња вулканска активност била је пре неколико милиона година. Ми овде на територији Србије имамо остатке те вулканске активности. То су, на пример, планине које се налазе јужно од Београда, као што су планина Рудник, Опленац, Борач, онда доле околина Медвеђе, Радан планина и на истоку Србије, околина Бора и доле ка југу, ка Бугарској.

Наведена подручја у Србији су, међутим, према његовим речима, давно угашена.

- Та активност је завршена пре доста милиона година и сад су ови наши терени у том смислу доста сигурни и стабилни.

Осврнуо се и на нама најближе вулкане у Италији:

- Србија конкретно не би требало да има никакве специјалне последице ако дође до ерупције тих вулкана. Погледајте, последња катастрофа која се десила у данашњој Италији, то је некадашње Римско царство, била је негде 79. године пре Нове ере кад су буквално збрисана два града. После тога више није забележена тако јака и интензивна вулканска активност.

Фото: Youtube printscreen/NOVA RS

Осим Етне подсетио је и на Везув, али и на мање познат вулкан Стромболи:

- Добро, на територији Италије, осим Етне, постоји још један активни вулкан, он је Везув, а сматра се да су исто, мада неактивна вулканска острва Стромболи. У том делу Италије, постоје индиције да постоји и супервулкан, који је регистрован преко, да кажем, одређених поствулканских манифестација, као што су гасови и, да кажем, једноставно слаба нека подрхтавања тла. А тај вулкан је једино регистрован интензивним геофизичким истраживањима које они тамо у Италији спроводе већ годинама.

Објаснио је какве би последице ерупција вулкана у Италији могла да има по Србију:

- У суштини и да дође у Италији до ерупције вулкана једина нека, да кажем последица по Србију може да буде то што, приликом тих ерупција, ослобађа се релативно велика количина вулканског пепела и праха, која путем горњих струјења у атмосфери може доћи до Србије и да се овде обори у виду неких падавина. Међутим, материјал који се на тај начин обара било где, на неком простору земљине кугле, то је врло, да кажем, добар материјал, богат је минералима и једињењима који могу да унапреде квалитет земљишта на које падне.

Курир.рс

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести