У РЕГИСТРУ НАЈВИШЕ ДЕЦЕ С АУТИЗМОМ, ПРЕДЊАЧЕ ДЕЧАЦИ "Батут" објавио колико у Србији има деце са сметњама у развоју

До 31. марта ове године, у бази Регистра деце са сметњама у развоју евидентирано је 3.418 деце узраста до 18 година, објавио је Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут".
1
Фото: Pixabay, ilustracija

Од укупног броја у Регистру, њих 1.666 односно 48,7 одсто су деца са дијагнозама поремећаја из спектра аутизма.

С овим поремећајима здравља у Регистру је евидентиран већи број дечака - 1.330, у односу на број девојчица 336.

Регистар деце са сметњама у развоју води Институт "Батут", који је кроз информациони систем – Сервис јавног здравља (СЈЗ) средином 2022. године омогућио унос података о деци са сметњама у развоју.

Подаци Регистара омогућавају израду превентивних програма и стратегија, планирање здравствене заштите (кадра, опреме и простора), процену оптерећења друштва овим поремећајима здравља и спровођење епидемиолошких и клиничких истраживања.


Како је конципиран Регистар

Основни предуслов за упис детета у Регистар је постојање озбиљних и комплетних тешкоћа у функцији у неком од домена који се процењују или дијагноза, међу којима је и аутизам, које носе висок ризик тешкоћа у функционисању. Регистар конципиран на овај начин предуслов је за обезбеђивање пуне партиципације деце и младих са овим поремећајима здравља у друштву.


Евидентирање података у Регистру деце са сметњама у развоју обавља се у домовима здравља и терцијарним здравственим установама у којима се дијагностикују и лече ови поремећаји здравља, попуњавањем обрасца – Пријава деце са сметњама у развоју.

Индивидуална пријава је основни извор информација у Регистру.

Блиц

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести