ЕУ ЗАБРАЊУЈЕ ИЗВОЗ ПОЛОВНИХ АУТОМОБИЛА? Ево шта то значи за нас

Европска комисија предложила је пре десетак дана да се старији, дотрајали аутомобили , односно половњаци више не продају и не извозе ван ЕУ.
e
Фото: Pixabay.com

Такав потез несумњиво би био удар на Србију и српске возаче знајући да је највећи број аутомобила који се возе на улицама Србије управо дошло из увоза. Европска унија сматра да би нови потез поправио безбедност саобраћаја и смањио загађеност, интензивирао рециклажу и довео до коначне веће вредности. О предлогу Европске комисије, тренутно одлучују Савет ЕУ и Европски парламент и неколико је отворених питања.

Инострана тржишта са којих увозимо највише половњака су бројна, а према подацима платформе carVertical, 28 одсто половних аутомобила у Србији долази из Италије, која има највећи удео на тржишту, а следе Немачка (16,7 одсто), Француска (15,8 одсто), Чешка (10,7 одсто) и Белгија (6,5 одсто).

Нова мера тако би сигурно "ударила" на српске возаче, али и на продавце половних аутомобила. Оно што је у овом моменту добро, јесте то да се не зна на која би се половна возила ова одредба и односила и који би критеријуми при забрани важили. То би могло рецимо да буде година производње, стање аутомобила или пак земља из које се увози аутомобил. Не зна се ни када би ова промена ступила на снагу.

ВАЖНО ЈЕ И ОДАКЛЕ ЈЕ АУТОМОБИЛ

Ако питате познаваоце, раднике на аутоплацевима или увознике, незванично ће вам рећи да се Италија не котира добро, да је Немачка ок, али и да нордијске земље нису добар избор уколико желите да увезете аутомобил.

- Купци половних аутомобила траже аутомобиле из Италије или Немачке јер верују да возачи у западној Европи брину о својим аутомобилима боље него било ко други. Људи мисле да возачи у овим земљама пре свега не пропуштају редовне сервисе, обављају квалитетне поправке и купују боље опремљене аутомобиле - каже Матас Бузелис, шеф за комуникације компаније carVertical.

Фото: Pixabay.com

На стање возила и уобичајене проблеме у великој мери утиче регион из којег аутомобил долази. Возила из нордијских земаља попут Шведске обично имају више корозије због снега, соли и ниских температура. У међувремену, аутомобили из Италије можда немају корозију, али боја многих половних возила из Италије може бити избледела због интензивне сунчеве светлости. Генерално, екстремне промене температуре никада нису добре за аутомобил. Земље попут Немачке, Белгије или Француске имају благу климу и добре путеве, смањујући ризик од корозије, избледеле боје и проблема са суспензијом.

ПОСКУПЕЛИ 25 ОДСТО

Половни аутомобили у Србији су и даље су на цени. Тражња не посустаје, напротив, са лепим данима је и појачана, али глобална истраживања упозоравају на опрез. Званични подаци показују да је много, чак и превише половњака са лажираном километражом, као и да је много њих пре продаје било код лимара због удара, мањих или већих.

Половни аутомобил купљен прошле године у јануару у децембру је могао да се прода за око 25 одсто више. Толико су у просеку за годину дана поскупели половњаци у Србији. Раст цена је настављен и ове године, додуше благи, али је оцена да нема још много простора за поскупљење.

курир.рс/Мондо

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести