Још три месеца за замену оружног листа

Још нешто више од три месеца остало је грађанима који легално имају оружје, а оружни листови су им издати по старом Закону о оружју и муницији, тај документ морају заменити.
pistolji-NST
Фото: Dnevnik.rs

Рок, наиме, истиче 5. марта следеће године. Иако се можда тај рок чини довољно дугим, треба имати на уму да је реч о великом броју власника, као и навику многих да се све законске обавезе завршавају у последњи час.

Таква обавеза предвиђена је Законом о оружју и муницији, који се примењује од марта 2016. године. За разлику од старе праксе, на једном новом оружном листу омогућена је регистрација до де­сет комада пушака или пиштоља.

У МУП-у наводе да је замена оружних листова законска обавеза за све који поседују ватрено оружје, али и опомињу на уобичајену навику грађана да користе последње дане законских рокова за завршавање административних послова. Током 2016. и 2017. године није било веће замене оружних листова, док је ове године број захтева знатно повећан, указују у МУП-у.

Власник оружја, по закону, обавезан је да приликом замене оружног листа донесе оружје у полицијску станицу на увид, као и старе исправе. Потребна му је потврда да против њега није покренут кривични поступак, као и лекарско уверење о способности за држање и ношење оружја.

„Законом о оружју и муницији, који је почео да се примењује 5. марта 2016. године, прописана је замена исправа тако што су физичка лица, која су поседовала оружне листове и дозволе за ношење оружја за личну безбедност, као и правна лица и предузетници, који су поседовали одобрења за држање оружја издата по закону који је важио до дана почетка примене овог закона, дужни да у року од три године од дана почетка примене новог закона поднесу захтев за издавање исправе, заједно с уверењем о здравственој способности”, наводе у МУП-у Србије.

Саставни део поступка су и документи који доказују тзв. оправдани разлог за поседовање оружја.

За грађанина који поседује ловачку пушку или карабин, то је уверење о положеном ловачком испиту или копија ловне карте. Уколико је оружје намењено спорту, „оправдани разлог” чини потврда о чланству у неком од стрељачких клубова.

У случају да су пиштољ или пушка намењени за личну безбедност, власник је обавезан да „на записник” да и изјаву којом тврди да му је због посла који обавља или других околности сигурност угрожена. Све то прати теренска провера полиције пре издавања дозволе.


За нову регистрацију 12.000 динара

Издавање новог оружног листа кошта 1.500 динара (600 динара је образац који израђује Завод за израду новчаница). Грађани који поседују оружје с олученим цевима – пиштоље, револвере, карабине – дужни су да уплате и републичку таксу од 5.360 динара. Многи власници пиштоља и пушака, међутим, то доживљавају као двоструки намет јер су исту таксу платили приликом одобравања набавке и регистрације оружја.

Уз те трошкове, лекарско уверење кошта од 3.500 до чак 6.000 динара (зависно од здравствене установе), што укупан износ замене тог документа подиже и на више од 12.000 динара. 


Осим тога, „стари” власници оружја мораће том приликом да МУП-у доставе и уверење о здравственој способности за поседовање оружја. Ипак, биће „привилеговани у једној ствари у односу на оне који сада набављају оружје – нису у обавези да пролазе кроз обуку у руковању пиштољима или револверима”.

Утврђивање здравствене способности за поседовање оружја уведено је актуелним Законом о оружју и муницији. О тој логичној обавези причало се дуго, а нека убиства, па и вишеструка, која су се десила минулих година и узнемирила јавност, при чему се за извршиоце знало да имају здравствене проблеме, само су потврдила њену неопходност.

„Уверење о здравственој способности за држање и ношење оружја издаје здравствена установа која је решењем министарства надлежног за послове здравља испунила услове за обављање лекарских прегледа за утврђивање здравствене способности физичких лица за држање и ношење оружја. Списак наведених здравствених установа налази се на сајту Министарства здравља”, наводе у МУП-у Србије.

И док се Министарство унутрашњих послова припрема за финиш тог изузетно обимног посла, власници и колекционари оружја негодују због обимне процедуре и плаћања таксе. У Националној асоцијацији за оружје (НАОС), која окупља трговце и произвођаче оружја, као и стрељачке клубове и савезе, истичу да, по незваничним подацима, грађани Србије поседују најмање 600.000 оружних листова.

Промену докумената власници оружја окупљени око НАОС-а виде као прикривену ревизију легалног поседа ватреног оружја.

У МУП-у одговарају да су нови прописи донети пре свега у интересу безбедности грађана.

Током пререгистрације, сви законски услови морају бити испуњени, будући да је појединим грађанима дозвола за оружје издата пре 20 и више година. Зато је важна провера да ли испуњавају све услове, кажу у МУП-у.

Власници оружја који до почетка марта следеће године не замене оружне листове, како то налаже важећи закон, ризикују прекршајне казне од 5.000 до 150.000 динара.

М. Бозокин

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести