КО СВЕ ЗАВРШАВА ПРЕД СУДИЈАМА Малолетници све чешће у притвору, НЕРЕТКО ОКРИВЉЕНИ ЗА ВЕОМА СУРОВО НАСИЉЕ

За време једнонедељног дежурства, обе судија за претходни поступак Вишег суда у Новом Саду изрекну просечно око пет притвора и то је тако већ дуже време, али новина је у томе да се све чешће као окривљени појављују малолетници и то за дела с елементима суровог насиља. Неретко се дешава да им се приписују да су тројица напала једног вршњака.
zatvor klisa novi sad, Dnevnik/S. Šušnjević
Фото: Дневник/С. Шушњевић

- Значајно за последњи период је то да имамо више малолетничких притвора, а ови осумњичени када се ухвате у извршењу дела одмах се доводе да би нам дали исказ - каже за „Дневник” једна од две судије новосадског Вишег суда за претходни поступак, који одређују притвор, Слободанка Гутовић.

- Имала сам недавно у једној седмици пет случајева  малолетничких довођења. Карактеристично је за њих што им се приписује неразумљив степен свирепости и  неретко одсуство људскости у сваком смислу, а да  притом не показују кајање, неким њиховим родитељима није било интересантно ни здравствено стање повређених - каже Гутовић.   Додаје да су ови окривљени на подручју новосадског суда, после трагичних догађаја с много настрадалих у мају у Београду и Младеновцу, осумњичени да су сликали оружје, ножеве и њихових  разреда које су објављивали на друштвеним мрежама при томе, те да се углавном се радило о делима изазивања опште панике и пометње, као и угрожавања сигурности.


Одбрана ћутањем

Судија Гутовић наводи и да судије за претходни поступак могу да мењају све казне до годину дана па и одреде њихово извршење у кућним условима.

- Примећујем да у последње време свакако, али тај тренд траје већ и дуже, окривљени се често бране ћутањем, али то је по мом личном схватању оправдано дугорочно, само онда када се има у виду какве доказе има тужлаштво. Често је то незахвална тактика за окривљеног, али свакако зависи од процене бранилаца. На нашу одлуку о одређивању притвора је за очекивати жалбу бар од једне стране у поступку, а о томе се брзо одлучује - напомиње судија Гутовић.


- Ми радимо и поступке екстрадиције, па сам тако недаво такав притвор до два месеца одредила црногорском држављанину из Пљеваља (41) који се терети због осам килограма амфетамина. То се спроводи на основу међународне потернице по закљученим уговорима, а завршавају процес надлежна министарства. У последње време највише је у таквим случајевима присутно грађана из других држава који се потражују из  Црне Горе и Босне и Херцеговине - истиче Слободанка Гутовић.

- Притвореници се доводе нама, судијама за претходни поступак, који стално дежурамо, чим су ухваћен, а ту се ради о кривичним делима за која су запрећене казне од преко пет година.  Иначе, дела која махом процесурамо су  она за које су запрећене казне преко једне деценије. Углавном се ради о озбиљним кривичним делима или већим преварама - додаје наша сагворница,

Ваља нагласити да је, по свој прилици, недовољно познато да притвор не служи као казна, већ као мера обезбеђивања присуства осумњиченог, па често уследе у јавности негативни коментари о одлукама судија ако окривљени, који није правосудно оглашен кривим, није одмах стављен иза решетака.

М. Вујачић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести