Милан Зарубица у Македонији осуђен на 11 година затвора

Београђанин др Милан Зарубица, који је провео једанаест година и једанаест месеци у затворима у Србији због оптужби за илегалну производњу амфетамина, поново је, после свега три године боравка на слободи, осуђен на исту казну по истим оптужбама, сада у суседној Македонији, након што је прошле године ухапшен у Тетову, јавили су јуче београдски медији.   
Milan Zarubica Foto: Youtube/prinscreen
Фото: Youtube Printscreen

Мрежа за истраживање криминала и корупције – КРИК, у тексту објављеном на свом сајту наводи да је у Основном суду у Скопљу новинарима КРИК-а речено да је пресуда Милану Зарубици изречена 19. септембра, по споразуму о признању кривице који је закључио с  македонским тужилаштвом.

„Зарубица је осуђен на 11 година због производње и продаје наркотика, као и због поседовања опреме за производњу дроге. Осим Зарубице, кривицу је признало још четворо оптужених, а још се суди двема особама”, преноси КРИК 

По писању КРИК-а, „македонско Тужилаштво за организовани криминал оптужило је у мају ове године Зарубицу и још шест особа да су током 2017, као чланови међународне криминалне групе, у Македонији и Србији куповали, преносили и посредовали приликом продаје дроге и супстанци потребних за њену производњу”.

У једном селу код Тетова крајем новембра 2017. окривена илегална лабораторија, у којој је пронађено и заплењено око 300 килограма таблета и сировина за производњу синтетичке дроге

Подсетимо, 30. новембра  2017. године званично је саопштено да је у заједничкој акцији македонске и српске полиције, у сарадњи с америчком Агенцијом за сузбијање дрога (ДЕА), у Македонији, на подручју Тетова, ухапшен Милан Зарубица са још седморо осумњичених за учешће у производњи забрањених опојних сусптанци – синтетичке дроге „екстази”.

Медији су тада пренели да је у једном селу код Тетова откривена и илегална лабораторијиа, у којој је пронађено и заплењено око 300 килограма таблета и сировина за производњу синтетичке дроге.

Први пут се за др Милана Зарубицу чуло пре деценију и по, након што је ухапшен у Београду 4. фебруара 2003. године под оптужбом да је у погонима својих фирми „Ленал фарм” и „Варан хемикалс”, с неколицином сарадника, од 2001. године до дана хапшења, производио синтетничку дрогу амфетамин-сулфат, која је, како су претпостављали истражни органи, требало да буде прокријумчарена у Бугарску.

Специјални суд у Београду је, после три године суђења, осудио Зарубицу на казну од 12 година затвора због кривичних дела производње и промета опојних дрога и злоупотребе овлашћења у привреди у периоду 2001. и 2002. године. Специјални суд је том пресудом наложио да се од Зарубице одузму службени објекти, опрема, 320.000 долара и 89.000 евра, који су пронађени код њега, 2,5 милиона швајцарских франака с рачуна у Швајцарској, као и да на рачун државног буyета уплати десет милиона америчких долара на име незаконито стечене имовине. Осим Зарубице, у том процесу је осуђено још 12 особа, на казне од године до пет година затвора.

Врховни суд Србије је, по жалби одбране, смањио Зарубици казну на 11 година затвора.

Међутим, још током издржавања казне, Зарубица је поново завршио на оптуженичкој клупи београдског Специјалног суда у новом процесу у којем је осумњичен да је, док је боравио на викенд-допустима, обновио незаконити посао.

Наиме, Зарубица је други пут ухапшен током боравка на викенд-допусту 13. маја 2011. године. Београдско Тужилаштво за организовани криминал је у новембру 2011. подигло нову оптужницу ,теретећи Зарубицу да је „од 2010. до маја 2011, у периоду издржавања казне затвора по пресуди из 2005. године, излазећи на слободне викенде, одобрене због доброг владања, успео да током 2010. до априла 2011. године, у просторијама своје фирме ’Варан хемикалс’ организује илегалну производњу амфетамина, намењеног за продају у Србији и земљама у окружењу”.

Због тог новог процеса, провео је у притвору 11 месеци, а потом је наставио издржавање преостале затворске казне по пресуди из 2005. године.

У оба процеса Зарубица је негирао све оптужбе – у првом је тврдио да је „спроводио истраживачку пилот-производњу новог лека ’анексан’“, а у новом поступку је био изричит да после 4. фебруара 2003, кад је први пут ухапшен, у његовим погонима није било никаве производње, а да су одраније остале разне материје јер их надлежни органи нису благовремено уклонили иако је то наложено судском пресудом.  

Други процес у Специјалном суду у Београду је окончан после четири године, тако што је Зарубица закључио споразум са Специјалним тужилаштвом, признавши кривично дело поседовања опреме и материјала намењених производњи опојних супстанци. По том споразуму, усвојивши га, суд је Зарубици изрекао пресуду и казну од три године затвора, а јединствено с казном из прве пресуде, укупно 11 година и 11 месеци затвора.

Издржавање целокупне затворске казне по пресудама из оба процеса, Зарубица је завршио 31. децембра 2014, када је пуштен из затвора у Падинској Скели.

Од тада се о њему ништа није чуло пуне три године, до 30. новембра 2017, када је ухапшен у Македонији. Остаје, наравно, да се види да ли ће др Милан Зарубица тражити да нових једанаест година затвора, по пресуди коју му је ових дана изрекло правосуђе у Македонији, издржава у Србији.

Ј. Јаковљевић 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести