МУП: За три дана ухапшено 20 особа

БЕОГРАД: Припадници Министарства унутрашњих послова, у сарадњи с Пореском полицијом и надлежним тужилаштвима, су у претходна три дана у више одвојених акција ухапсили 20 особа, док су против још 15 особа поднете кривичне пријаве у редовном поступку.
policija
Фото: Tanjug (MUP Srbije, ilustracija)

Они се сумњиче да су у периоду од 2013. године до данас извршили више кривичних дела којима су оштетили буџет Србије, Републички фонд ПИО и друга правна лица  у укупном износу од око милион евра, саопштио је МУП.

Акције су спроведене на територији Новог Сада, Чачка, Јагодине, Панчева, Зрењанина, Зајечара, Сремске Митровице, Врбаса, Аранђеловца, Смедерева и Пожаревца.

Осумњичени се терете да су починили кривична дела примање мита, давање мита, трговина утицајем, злоупотреба службеног положаја, злоупотреба положаја одговорног лица, превара у привредном пословању, фалсификовање исправе, недозвољен промет акцизних производа, неовлашћено бављење одређеном делатношћу, навођење на оверавање неистинитог садржаја, фалсификовање службене исправе и пореска утаја.

Такође, припадници МУП, Одељења за борбу против корупције, а по налогу Посебног одељења за сузбијање корупције Вишег јавног тужилаштва у Нишу, ухапсили су Д.В. (1956), руководиоца у инспекцији рада у Зајечару и Д. П. (1954) и В.В. (1972), запослене у инспекцији, због постојања сумње да су извршили више кривичних дела злоупотреба службеног положаја и примање мита.

Осим њих, ухапшени су и Р. М. (1945), одговорно лице предузећа „Мега заштита“ због постојања сумње да је починио кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица и М. Р. (1959), одговорно лице у предузећу „Биоенерџи поинт“ због постојања сумње да је починио кривично дело давање мита.

Ухапшени Д.В., Д.П. и В.В. су осумњичени да су у дужем временском периоду примили мито у виду новца у укупном износу од 28.000 динара и 500 евра, али и у виду поклона и услуга, попут огревног дрвета, бетонских канала, бесплатних лекарских прегледа у приватним ординацијама како не би извршавали службене радње попут подношења прекршајних пријава, вршења инспекцијског надзора и друго. 

Осим ухапшеног М.Р., по налогу надлежног тужилаштва због сумње да су починили кривично дело давање мита поднете су кривичне пријаве и против двадесетдеветогодишњег мушкарца, одговорног лица угоститељког објекта „54“, затим четрдесетогодишњег мушкарца и тридесетосмогодишње жене, одговорних лица у такси удружењима „Жути такси“ и „Црвени такси Папи“, и тридесетседмогодишњег мушкарца, одговорног лица „Градња Радосављевић“.

У акцији МУП у Новом Саду и Сектора унутрашње контроле, по налогу Вишег јавног тужилаштва у Новом Саду, ухапсили су С.М. (1989), полицијског службеника Полицијске станице Врбас, због постојања сумње да је извршио кривично дело злоупотреба службеног положаја.

Такође, ухапшени су Н.П. (1997) и А.М. (1991) због постојања сумње да су извршили кривична дела неовлашћена производња и стављање у промет опојних дрога и изнуда у покушају, као и С.С. (1997) због постојања сумње да је извршио кривично дело неовлашћена производња и стављање у промет опојних дрога.

Сумња се да је полицијски службеник С.М. обавештавао Н.П. и А.М., осумњичене да су продавали дрогу на подручју Змајева, о кретању полицијских патрола по Змајеву и околним местима.

Он се сумњичи и да је свесно одлучио да не спроведе наредбу о привођењу А.М. на издржавање казне затвора, као и да је хапсио особе за које му Н.П. дојављивао да им је подметнуто дрогу, са намером да уклони „конкуренцију“.

Полицијски службеник се сумњичи и да је након сазнања да је један мушкарац у јуну ове године пријавио полицији да су А.М. и Н.П. сакрили нешто у једној напуштеној кући, о томе обавестио њих двојицу, а А.М. и Н.П. су потом, како се сумња, од тог мушкарца покушали да изнуде 500 евра. 

Ухапшени С.С. се сумњичи да је продавао веће количине опојне дроге Н.П. и А.М. који су је даље продавали на подручју Змајева, Врбаса и Новог Сада.

Такође у Новом Саду припадници МУП ухапсили су полицијског службеника Полицијске управе Сремска Митровица Д. Л. (1965) због постојања основа сумње да је извршио више кривичних дела ­т­­­­­­­­­рговина утицајем и злоупотреба службеног положаја.

Сумња се да је он био у директном контакту с особама за које је суд наложио расписивање потраге, што он није учинио у циљу заштите тих особа. 

Полицијски службеник се сумњичи и да је неовлашћеним лицима саопштавао податке из службене евиденције и захтевао износ од 2.500 евра како би убрзао поступак екстрадиције, као и да је особама у екстрадиционом притвору омогућавао посете до момента екстрадиције.

У Чачку су припадници МУП ухапсили Р.Ђ. (1958) због постојања сумње да је извршио кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица.  

Он се сумњичи да је као одговорно лице предузећа „МБ Минерва“ из Лучана набавио грађевински материјал од предузећа „Копаоник“ из Београда, који није платио.

Потом је, како се сумња, део набављене робе продао без књижења предузећу „Дијамант Видић“ из Ужица, а остатак утрошио у реконструкцију и адаптацију породичне куће у Бајиној Башти.

Он је како се сумња на тај начин прибавио за себе противправну имовинску корист у износу од 1.153.854 динара за колико је оштетио АД „Копаоник“ из Београда.

У Јагодини су припадници МУП ухапсили С.П. (1972) због постојања сумње да је извршио кривично дело превара у привредном пословању.

Он је осумњичен да је као бивше одговорно лице предузећа „Миал профи систем“ из Јагодине у децембру 2017. године навео одговорно лице предузећа „Ролокос Ал“ да му испоручи ПВЦ столарију у укупној вредности од 543.025 динара и довео га у заблуду да ће му робу одмах након уградње исплатити.

Уместо тога, како се сумња, исту је неевидентирајући је у пословној документацији свог привредног друштва продао непознатим купцима на црно за готов новац.  

У Краљеву је ухапшени службеници саобраћајне полицајце Полицијске станице Аранђеловац С.А. (1971),  Д.В. (1973) и М.М. (1990) због постојања сумње да су извршили кривична дела примање мита.

Такође се сумња да је С. А. извршио два кривична дела злоупотреба службеног положаја, а по налогу тужилаштва, осумњиченима је одређено задржавање до 48 сати.

Сумња се да су они у периоду од септембра до сада извршили више кривичних дела примања мита на тај начин што су од возача који су учиниоци саобраћајних прекршаја захтевали и узимали новац како према истима не би предузели службене мере и радње у циљу санкционисања извршених прекршаја.  

Они се сумњиче да су на овај начин стекли противправну имовинску корист од 50.000 динара.

Припадници МУП у Зрењанину ухапсили су С.К. (1964) и Т.М. (1959) због постојања сумње да су извршили кривично дело пореска утаја, а ухапшени, иначе одговорна лица предузећа „Екоградња“ из Зрењанина, су у периоду од фебруара 2013. до новембра 2016. године налагали вршење обрачуна месечних зарада радника за прописани фонд сати, а не остварени фонд сати, и то у знатно нижим износима, а разлику у заради су исплаћивали у готовом новцу.

Они су, како се сумња, на овај начин избегли плаћање пореских обавеза у укупном износу од 25.704.215 динара.

Припадници МУП и у сарадњи с Пореском полицијом поднели су кривичне пријаве против седам особа због постојања основа сумње да су извршили кривично дело пореска утаја у саизвршилаштву.

Седморица мушкараца, старости 65, 63, 52, 28, 23, 28 и 54 године, сви из Параћина, сумњиче се да су задужили на привредна друштва „Подрум Риљац“ и подрум „Биотик“ 1.320.000 комада акцизних маркица за обележавање алкохолних пића које нису раздужили иако су били у обавези.

С обзиром на то да су пића била прометована, на овај начин буџет Србије оштећен је за износ од око 94.000.000 динара. 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести