Нови панчевачки затвор почиње са радом од 1. октобра

Министарка правде Нела Кубуровић верује да ће у Палату правде у Београду у септембру наредне године бити усељени Први основни суд, Прво основно тужилаштво, Виши суд и Више тужилаштво, односно да ће се након реконструкције зграде вратити на стару адресу.
zatvor
Фото: Tanjug (N. Milošević)

У интервјуу за „Телеграф” Нела Кубуровић каже и да је затвор у Панчеву завршен, те да ће 1. октобра бити отворено близу 20.000 квадрата у том објекту. Објашњава да ће то бити модеран затвор, можда и најмодернији у региону, затвореног типа, с најсавременијим безбедносним системом, а да је предвиђено да у њему буде 500 осуђеника, односно 300 осуђеника и 200 притвореника.

Она је најавила и почетак изградње палате правде у Крагујевцу, наводећи да је уговор о градњи потписан недавно, те да је за наредне дане планирано полагање камена темељца.

– То је можда и највећи пројекат, зато што је реч о изградњи потпуно нове зграде, у којој ће бити смештено 11 правосудних органа који су раштркани по целом Крагујевцу и раде у потпуно неодговарајућим условима – навела је министарка.

Она је за „Телеграф” поновила да ће до краја августа бити завршен нацрт уставних амандмана и да ће бити упућен Влади, те да је текст усклађен с мишљењем Венецијанске комисије. Како је навела, Влада најпре треба Скупштини да упути предлог да се уопште уђе у разматрање промене Устава, и то треба да одобре две трећине посланика, а након тога може се говорити о конкретном предлогу уставних амнадмана.

До краја августа биће завршен нацрт уставних амандмана који ће бити упућен Влади, а текст је усклађен с мишљењем Венецијанске комисије

Подсетила је и на то да је циљ промене Устава пре свега да се дође до добре основе за доношење бројних закона, наводећи да ће се мењати закони о судијама, о јавном тужилаштву, о уређењу судова, о Правосудној академији...

На питање како ће се бирати тужиоци, а како Високи савет судства, односно тужилаштва, Нела Кубуровић је казала да ће се испоштовати препорука Венецијанске комисије да се само републички јавни тужилац бира у Скупштини, а да ће све јавне тужиоце бирати Високи савет тужилаштва.

Подсетила је на то да је Влада Србије усвојила Предлог закона о лобирању и да је он упућен у Скупштину, те додала да је Закон о корупцији нови назив за Закон о Агенцији за борбу против корупције и да је он тренутно на експертизи у Бриселу. То су, како је рекла, два закона којима се испуњавају обавезе Србије из Националне стратегије за борбу против корупције и препоруке организације ГРЕЦО.

Министарка верује да ће изменом Устава судство бити независније у смислу поступка избора, мада, како је навела, кад се говори о независности судства, важно је напоменути да ли се о независности говори у вези с избором судија или у вези с поступањем судова.

– Када је реч о појединачном поступању, и судије и тужиоци имају довољно интегритета да доносе одлуке искључиво самостално на основу Устава и закона – навела је Нела Кубуровић.

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести