Обесни прекршиоци на полицајце насрћу песницама, возилом..

Директор полиције Владимир Ребић најоштрије је осудио још један напад на полицијску службеницу који се догодио јуче, када је М. П. (46) возилом ударио Марију Јовановић Катић испред Полицијске станице Земун. 
1
Фото: Dnevnik.rs

“У последњих неколико дана, ово је други напад на полицијску службеницу. Очекујем хитну и оштру реакцију надлежних органа, пре свега јер је у питању жена. На тај начин ћемо свима показати да се бахато и безобзирно понашање неће толерисати, као и да ћемо заштитити сваког полицијског службеника који савесно и одговорно обавља свој посао”, рекао је директор Ребић.

Како се наводу у саопштењу МУП-а, полицијска службеница која је радила на обезбеђењу објекта најпре је неколико пута упозорила, а потом наредила М. П. да помери свој непрописно паркирани ауто, што је он одбио. Она је након тога позвала ЈКП "Паркинг сервис" ради уклањања његовог возила. Када је стигло возило "Паркинг сервиса", М. П. није хтео да пружи на увид своја документа и колима је више пута одгурнуо полицијску службеницу.

Полиција је привела М. П. док је Марија Јовановић Катић превезена у болницу.

На подучју Јужнобачког округа ове године су била 124 напада на полицијске службенике

По налогу заменика тужиоца Трећег основног јавног тужилаштва у Београду, М. П. је одређено задржавање до 48 сати због постојања основа сумње да је извршио кривично дело напад на овлашћено службено лице. Он ће, уз кривичну пријаву, бити приведен  надлежном тужилаштву.

Подсетимо, у четвртак је у Новом Саду повређена полицијска службеница Марија Маринковић, коју је, према наводима пријаве, око девет сати на Међуградској аутобуској станици приликом обављања дужности претукао Крсто П. (25) из Бачког Доброг Поља. Она је дан касније оперисана, а напад је оцењен као  ужасан пример још једног, у низу напада на полицајце, и то на дужности, који „часно и професионално обављају свој посао и штите све грађане Србије“.

Полицијска управа у Новом Саду саопштила је за „Дневник“ да је учестала појава вређања ометања, спречавања  или напада на службена лица, на подучју Јужнобачког округа те да су забележена ове године  124 случаја, односно скоро сваки други дан, посматрајући у просеку. У тим ситуацијма 21 полицајац задобио је лаке телесне поврде.

Поред поменутог случаја,  пажњи у јавности привукли су недавни догађаји у којима су на мети нападача били полицијки службеници. Полиција је 16. октобра одредила меру задржавања држављанину Хрватске  Ивану К. (26)  којем се приписује да је око два сата у Партизанској улици у Новом Саду, након што су га зауставули саобраћајци, три пута ударио у груди једног од њих  а потом у ногу и другог. Одређен му је притвор до месец дана и против њега су уследиле одговарајуће пријаве.

Неколико дана раније полицајци су након почињеног кривичног дела уништења туђих ствари, односно ломљења стакла великих димензија, затекли осумњичене малолетнике код стајалишта градског превозника у Темеринској, од којих се један оглушио о наређење да покаже личну карту, па је једном полицијком службенику почео да кида еполету на рамену кренуо да га удари. После тога је његов другар почео да се погрдним речима обраћа члановима патроле. Каније је утврђено да су малолетноци били под утицајем алкохола и одређена им је мера задржавања, саопштила је полиција.

У Бачком Петровом Селу је 12. октобра  око 19 сати Ерол В. (56) одбио да пође у полицијску станицу  и рекао да ће уколико буде приведен убити све полицајце, при томе вређајућ полицијке службенике у свој близини. Милорад Н. (48) из Петроварадина  је осумњичен да је 1. октобра  око 23 часа у стању тешког пијанства лупао песницама по вратима главног улза у Градску кућу. Он се терети да је приликом интервенције претио полицјацима и вређао их. Дарија Л. Д. (38) из Сремске Каменице је 6. октобра око четири сата ујутро пијана претила патроли... Оваквих случајева има често, каже и статистика. 

“Наши закони предвиђају кривична дела и прекршаје почињене на штету полицијских службеника при обављању послова и задатака, у четири квалификаторна облика - објашњава за „Дневник“ главни полицијски  инспектор Дејан Дробњак из Одсека за праћење и контролу законитости у раду новосадске Полицијке управе.  - Ту сад спада и  прекршај вређања службеног лица,  у којем се каже да ће се онај ко увреди службено лице у обављању службене дужности казнити  новчаном казном од 50.000 до 150.000 динара или казном затвора од 30 до 60 дана. Увођењем овог прекршаја, лане,  значајно је један део деликата који је ранио био препознат као кривично дело ометања службеног лица прешао под Закон о јавном реду и миру. Ове измене на ефикасан начин решавају неке мање деликте, који се чине на штету полицијких службеника па се тако брзо и ефикано супроствљамо таквим вређањима униформисаних полицајаца, саобраћајаца и оперативних радника”, каже Дробњак.

Наводи случај од пре дестак дана када је једна госпођа увредила нашу колегиницу која је у службеним просторијама обављала информативни разговор, називајући је погрдним именима. 


Пооштрене казне, затвор и до десет година

 

“Сада, Закон о јавном реду и миру препознаје прекршај вређања овлашћеног службеног лица при вршењу службене дужности. Такође, Закон о ЈРМ препознаје и ометање овалашћених службених лица, или слично дело спречавања из кривичног законика у којем  постоји већи степен друштвене опасности односно угрожености полицијског службеника.  Овде је реч о кривичном делу, па следи кривична пријава, а обично се ради о претњи неког да ће напасти на живот и тело овлашченог службеног лица или о оглушивању на наређење, односно на неку ситуацију у којој нема физичког контакта с полицијским  службеником, али  при томе није почињено само вређање“, истиче Дејан Дробњак.

Додаје да су за нападе на полицијске службенике запрећене строже казне. Тако изгредник који спречава полицијског службеника да на ефикасан начин обавии посао ће се казнити затвором од шест месеци до две године.  Уколико се прети употребом оружја,  али се оно не употреби казниће се затвором од једне до пет година. Ако пак употреби ватрено  оружје и нанесе полицајцу при томе тешке телесне повреде, казниће се затвором од три до десет година.


Дробњак каже да извршиоци ових дела користе најчешће физичку снагу и средста која су им тренутно доступна на месту догађаја.

“Нема правила као што их је можда некад било, да се овакви прекршаји или кривична дела најчешће чине у угоситељским локалима, него се махом ради о томе да се дешавају тамо  где год се обавља службена радња, па свуда може доћи до чињења ових кривичних  дела и прекршаја.”

М. Вујачић 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести