Одбрана тражи укидање притвора Мустафи, чека се одлука суда

ХАГ: Одбрана бившег комаданта у тзв ОВК Саљиху Мустафи, оптуженог за злочине на КиМ 1999. године, затражила је од суда у Хагу да му укине притвор или одреди кућни притвор, насупрот Специјализованом тужилаштву које је тражило његово задржавање у хашком притвору.
zatvor, MUP, ilustracija
Фото: Tanjug/MUP, ilustracija

У одговору Мустафиног браниоца Јулијус ван Бонеа на захтев тужилаштва да му се продужи притвор, наводи се да су неосноване тврдње тужилаштва да ће он побећи или починити нова кривична дела или утицати на сведоке.

Мустафа је спреман да се одазове на све позиве суда, као што се и до сада одазивао позивима тужилаштва, тврди његов бранилац.

Одбрана у том смислу, поред осталог, подсећа на претпоставку невиности, као и да је Мустафа на слободи био више од 20 година од злочина за које је оптужен.

“За то време док је живео на Косову, никада није био осуђен ни за једно кривично дело и веома ретко је напушао земљу”, наводи Мустафин адвокат.

Додаје и да би у случају кућног притвора (или на било којој другој унапред одређеној локацији) то за последицу имало искључење ризика од мешања у било који поступак суђења или утицање на сведоке.

Прошле седмице Специјализовано тужилаштво у Хагу је затражило од суда да продужи притвор Мустафи, а одлуку о продуждњу притвора треба да донесе судија за претходни поступак до 24. јануара, када истиче претходна одлука којим му је притвор био продужен крајем новембра.

У поднеску тужилаштва наводи се да и даље стоје разлози за притвор, а то су: опасност од бекства, опасност да ће ометати поступак утицањем на сведоке и жртве, као и да би могао да почини нова кривична дела уколико се нађе на слободи.

Мустафа је ухапшен 24. септембра и изручен Хагу где се налази у притвору и чека суђење по оптужници која је потврђена 12. јуна, а објављена 28. септембра.

У њој се поред осталог наводи да Мустафа сноси појединачну кривичну одговорност и кривичну одговорност као претпостављени старешина за злочине које су од 1. до 19. априла 1999. године починили одређени припадници ОВК против лица заточених на имању у Злашу које је служило као затвор.

У оптужници против Мустафе се тврди да је он одговоран за поменута кривична дела извршена над најмање шест лица.

Даље се наводи да је један затвореник убијен на тој локацији у периоду приближно од 19. априла 1999. до краја априла 1999.

Терети се у четири тачке за ратне злочине: произвољно лишавање слободе, сурово поступање, мучење и убиство.

Он је на статусној конференциј крајем октобра негирао по свим тачкама оптужнице Специјализованог тужилаштва Косова.

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести