У Србији ухапшено 14 особа због превара са криптовалутама

ХАГ: У Бугарској, Србији и на Кипру ухапшено је више лица због превара са криптовалутама, саопштио је данас Европол. 
1
Фото: МУП Србије

Како је наведено, укинути су и позивни центри за продају лажних криптовалута, које су намамиле немачке жртве да уложе више од два милиона евра у лажне веб странице за крипто инвестиције.

Припадници полиције и правосудни органи Бугарске, Кипра, Немачке и Србије, уз подршку Европола и Евроџаста, спровели су здружену акцију против организованих криминалних група које су умешане у онлајн преваре у вези са улагањима. 

"У оквиру акције, у среду је ухапшено 14 лица у Србији, док 214 испитаних лица очекује кривично гоњење. Претражено је 22 локације (пет у Бугарској, две на Кипру, три у Немачкој и 214 у Србији), међу којима и четири кол центра и 11 резиденција у Србији".

На територији Србије ухапшени су Н. Т. (1980), Г. Р. (1973), П. Б. (1983), М. П. (1992), А. Ш. (1995), М. Д. (1997), И. М. (1997), К. В. (1993), А. Д. (1991), С. М. (1992), У. Б. (1996), као и М. Ц. (1987), Д. Ф. (1993) и Д. Ј. (1971).

Сумња се да су ухапшени оштећенима лажно приказивали да тргују криптовалутама на поменутим платформама и да су за то користили савремене технологије, попут програма „Voice spin“.

На тај начин они су, како се сумња, омогућили да се лажно представе подаци на фиктивним платформама како би корисници били доведени у заблуду да је реч о легалној трговини, иако до трговине није ни долазило. Оштећени су улагали криптовалуте на поменуте платформе, док су ухапшени, како се сумња, вршили трансакције тих криптовалута како би сакрили изворно порекло преваре.

Од осумњичених су привремено одузета три крипто новчаника, два стана, три аутомобила, информатичка опрема, као и 42.150 евра и 95.000 динара. Одређено им је задржавање до 48 часова и они ће, уз кривичну пријаву, бити приведени надлежном тужилаштву.

Осумњичени су користили рекламе на друштвеним мрежама како би намамили жртве на сајтове којима су тајно управљали криминалци, а који су нудили наизглед изузетне могућности улагања у криптовалуте, прецизирано је у саопштењу. 

Фото: МУП Србије

"Жртве, углавном из Немачке, прво би уложиле ниске, троцифрене суме. Лажна повећања цена која су довела до наводно уносног профита су их затим убедила да изврше трансфере већих износа", истиче се у сапштењу. 

Тренутно се процењује да је финансијска штета немачких жртава већа од два милиона евра, а међу оштећенима су и грађани Швајцарске, Аустралије. Претпоставља се да ће број непријављених случајева вероватно бити много већи, односно да би незаконита добит коју су оствариле криминалне групе, са најмање четири позивна центра у источној Европи, могла бити у стотинама милиона евра, наводи се у саопштењу Европола.

Ова криминална мрежа, која се састоји од више различитих криминалних актера који делују преко позивних центара, намамила је жртве да улажу велике количине новца у лажне шеме криптовалута. Европол је успоставио Оперативну радну групу за подршку прекограничној истрази, наводи се у саопштењу те организације. 

Европол подржава истрагу од јуна 2022. године, након иницијалног захтева Немачке. 

Током истраге Европол је омогућио размену информација, пружио аналитичку подршку и координирао оперативне активности. У дану када је спроведена акција, Европол је послао два експерта у Бугарску и Србију како би у реалном времену проверавали оперативне информације са базама података Европола и обезбедили трагове истражитељима на терену. 

Такође Евроџаст је током акције био домаћин координационог центра за лакшу размену информација и подршку сарадњи између  органа укључених у оперативне активности, саопштио је Европол.

EUR/RSD 117.1197
Најновије вести