У Вишем суду у Новом Саду одржано је прво рочиште за условни отпуст преко видео линка

У Вишем суду у Новом Саду дана 17.11.2021. године одржано је први пут рочиште за условни отпуст преко видео линка, односно путем видео-конференцијске везе између Вишег суда у Новом Саду и Казнено поправног завода у Сремској Митровици.
visi sud u novom sadu
Фото: Dnevnik (Filip Bakić)

Рочиштем је председавала судија Биљана Делић, у судници Вишег суда у Новом Саду која је технички опремљена видео конференцијском везом. Поред судског већа у судници био је бранилац осуђеног и заменик Вишег јавног тужиоца у Новом Саду, а са друге стране у Казнено поправном заводу у Сремској Митровици, у технички опремљеној просторији за аудио и видео снимање био је осуђени и реализатор третмана.

Председник Вишег суда у Новом Саду, Мирослав Алимпић истакао је да Казнено поправни завод у Сремској Митровици већ око две године има праксу да се рочишта за условени отпуст одржавају преко видео линка са Основним судом у Сремској Митровици и Вишим судом у Сремској Митровици, а сада и са Вишим судом у Новом Саду, што је посебно значајно обзиром да се највише осуђених лица по пресудама Вишег суда у Новом Саду налази на издржавању казне затвора управо у тој установи. Председник суда је указао да је основи значај саслушања путем видео конференцијске везе обезбеђење комуникације са осзђенима и смањивање непотребних трошкова њиховог довођења у суд, у ситуацији када присуство осуђених није обавезно.

Казнено поправне установе најчешће нису у могућности да за потребе одлучивању о условном отпусту обезбеде возила и потребан број људи у спроводничкој служби. У поступцима за преиспитивање условног отпуста присуство осуђеног није неопходно и о евентуалном позивању и довођењу осуђеног на рочиште одлучује председник већа који одлучује о условном отпусту.  Ипак судије сматрају да би било корисно да суд види осуђеног и непосредно комуницира са њим постављањем питања каји би могао у потпуности да стекне слику о осуђеном који тражи условни отпуст. Сличан став су имале и судије када је у питању присуство представника Установе рочишта за условни отпуст, у ситуацијама када је извештај позитиван. Председник већа у тој ситуацији има обавезу да на рочиште позове представника Установе али његово присуство није обавезно, па су судови врло често добијали дописе од КПЗ да њихов представник није у могућности да приступи на рочиште и да остају код већ раније поднетог писаног извештаја. Формално гледано у тој ситуацији није спорно да се рочиште може одржати, односно донети одлука, уколико суд нема потребе за неким додатним информацијама или разјашњењима у вези извештаја. Међутим ако постоји потреба за таквим подацима, суд је дужан да одложи рочиште и закаже ново на које ће поново позвати представника КПЗ или тражити допуну извештаја. Понекад се у пракси дешава да у међувремену, од писања извештаја о осуђеном лицу, па до рочишта за условни отпуст дође до неких битних промена у понашању, владању и статусу осуђеног, а што је од интереса за доношење одлуке.

Како се сада рочишта са КПЗ Сремска Митровица могу одржавати преко видео линка, суд ће бити у могућности да одмах добије податке и о евентуалним променама које су наступиле на страни осуђеног у том периоду или да разјасни неке друге недоумице, а из којих разлога су судије врло заинетересоване да се рочишта за условни отпуст одржавају на овај начин, како би имали потпуне и актуелне податке на основу којих треба да донесу одлуку.

У Вишем суду у Новом Саду ће се убудуће одржавати рочишта за условни отпуст са осуђенима који се налазе на издржавању казне затвора у Казнено поправном заводу у Сремској Митровици преко видео лика. Посебну просторију Вишег суда у Новом Саду која је опремљена видео конференцијском везом ставићемо на располагање Основном суду у Новом Саду и Апелационом суд у Новом Саду.      

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести