Видео-линком тражио условни отпуст из затвора

Тачно у подне у Сремској Митровици, први пут на нашим просторима, одржано је саслушање видео-линком осуђених лица за условни отпуст.
zatvor
Фото: Tanjug (N. Milošević)

Очекивања надлежних су да и остали градови у Србији започну примену те новине.

Новина која је јуче реализована подразумева да осуђена лица која траже условни отпуст више неће морати у пратњи чувара да долазе у суд на саслушања већ ће то радити онлајн, путем видео-линка.

Такав начин саслушања плод је професионалне сарадње између КПЗ-а и Основног суда у Сремској Митровици.

У Палати правде у Сремској Митровици, у присуству Судског већа, информатичара и записничара, прво саслушање видео-линком за условни отпуст одржано је за 46-годишњег П. Б. из тог града, који је због утаје пореза осуђен на годину и два месеца, а одслужио је две трећине казне.

Наредно онлајн саслушање заказано је 24. септембар.

Тај систем покренуло је Министарство правде, тако што је успоставило систем аудио-видео везе између Вишег и Основног суда у Сремској Митровици и КПЗ-а Сремска Митровица, који омогућава судији да пре пуштања осуђеног на условну слободу обави разговор с њим без физичког довођења осуђеника у суд и ангажовања затворских чувара и возила.

У Министарству правде кажу да тај систем функционише путем „Мајкрософтове” технологије „Skype for Business”, а Министарство правде лиценцу за наведени софтвер добило је из државног уговора потписаног с компанијом „Мајкрософт”.

КПЗ Сремска Митровица набавио је један рачунар за себе и један за суд, да би веза била квалитетна, док је интернет-провајдер повећао проток да не би било прекида у видео-линку. Систем је замишљен као пилот-пројекат, који, уколико се покаже успешним, треба проширити на остале судове и казнено-поправне заводе у динамици коју омогућавају буџетска средства, предочавају у Министарству.

Та иницијатива потекла је од управника затвора и председника Основног суда који су тражили да се успостави систем који ће омогућити судији разговор с осуђеним лицем без његовог довођења у суд. На тај начин штедеће се и време, људски ресурси, али и новац који би се иначе утрошио на вожење осуђеника.

С. Х. Д.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести