Циклонизација извела прве ваздушне третмане против речних комараца

НОВИ САД: Новосадска “Циклонизација” извела је прве овогодишње третмане против руралних или речних комараца. Реч је о биолошком третману из ваздуха против ларви ове врсте комараца.
helikopter komarci, Ciklonizacija
Фото: Циклонизација

Претходних дана спроведен је мониторинг на целом току Дунава кроз територију града Новог Сада. На основу резултата мониторинга, наша екипа је данас хеликоптером извела третман изворишта комараца на подручју Петроварадина, Субића, Каменичке аде и Бегеча, објашњава Дарио Аћимовић, менаџер за односе са јавношћу “Циклонизације”.

Подсетимо да је овогодишња систематска акција заштите здравља грађана од комараца стартовала пре десетак дана. Акција је почела извођењем третмана против урбаних или, такозваних, кућних комараца у затвореном и на отвореном у квартовима на Новом насељу у којима се налазе згарде чији подруми су константно по водом и који су иделана изворишта комараца током целе године.

На овом подручју су изведени прво ларвицидни третмани, а потом и третмани са земље против одраслих форми комараца. У првом кругу обухваћен је само наведени део овог насеља, док је у другом кругу обухваћено цело Ново насеље и Сателит.


У току и борба против крпеља

Када је реч о овогодишњој систематској акцији заштите здравља грађана од крпеља, „Циклонизација“ је извела мониторинг свих уређених зелених јавних површина у граду и проградским насељима. На основу овог мониторинга пре недечу дана почеле је и серија третмана.

Кренули смо од Петроварадина и Сремске Каменице са једне стране и приградских насеља и обода града са бачке стране. Третмане ћемо спроводити од обода према центру града и очекујемо да прва серија буде спроведена у наредних десетак дана, уколико нам то допусте временски услови, каже Аћимовић.

Чињеница је да су крпељи најактивнији у пролеће и на јесен, те ће у овом периоду и третмани бити чешћи, а систематски приступ сузбијању крпеља одговор је новосадске градске управе и „Циклонизације“ на чињеницу да се из године у годину повећава проценат крпеља који преносе опасну лајмску болест.

Систематска акција обухвата паркове, шеталишта, игралишта и све друге уређене зелене јавне површине, а као и ранијих година акценат је на просторима на којима се окупљају деца и просторима одређеним за истрчавање и шетњу кућних љубимаца.


Аћимовић наводи да је мониторинг кућних комараца спроведен на целој територији града Новог Сада и приградских насеља и да је показао да засада нема потребе за третманима у другим деловима града.

Чињеница је да смо последњих година суочени са измењеним климатским условима, које су у комбинацију са другим факторима, довеле по повећане опасности од ширења заразних болести које преносе комарци. Узимајући у обзир да је „Циклонизација“ 2018. године у Новом Саду открила одрасле јединке азијског тиграстог комарца (Aedes albopictus), а да је током прошле сезоне детектовала и ширење ове инвазивне врсте из првобитних резервоара по оближњим деловима града, као и чињеницу да ове године није било праве зиме и континуираних ниских температуре, очекујемо да није било природне редукције њихове бројности. Зато ће ове сезоне посебан акценат бити стављен на мониторинг и третмане против ове врсте комараца, каже Аћимовић.

Тиграсти комарац је инвазивна врста, пореклом из Југоисточне Азије, која се последњих година шири по Европи. До ширења долази због повећеног и убрзаног промета роба у свету, али вероватно и због измењених климатских услова последњих година. Оно што одликује тиграсте комарце је чињеница да им је за репродукцију довољна и изузетно мала количина воде.

Реч је о комарцима који су обично ситнији од домаћих речних и убраних комараца, али и изузетно агресивним у тражењу крвног оброка. При томе, за разлику од домаћих који углавном имају пик ујутро и увече, тиграсти комарци су активни и “гризу” већи део дана.

Такође, водећи рачуна о здрављу грађана и уважавајући чињеницу да је у нашој земљи од 2012. године и званично регистрована зараженост комараца вирусом Западног Нила, а да је године 2013. у Србији забележена највећа епидемија оболелих од вируса Запдног Нила на територији Европе, Нови Сад је први од градова који почео да издваја и ресурсе за континуирано праћење бројности и зражености комараца током целе сезоне и на територији целог града. На нашем подручју доминанти преносиоци ове болести су урбани, или кућни, комарци, а може да је пренсе и азијски тиграсти комарац. Зато ће “Циклонозација”, у сарадњи са градском управом и Институтом за јавно здравље Војводине, редовно током сезоне слати узорке комараца на анализу. Уз то, како је једина ефикасна заштита становништва систематско сузбијање комараца и држање њихове бројности испод критичног нивоа, третмани ће се изводити конктинурано на свим локацијама чим мониторинг покаже повећану бројност комараца, објашњава Аћимовић.


Наставља се и дезинфекција

Паралелно са овим редовним делатностима, „Циклонизација“ ће, све док то струка буде препоручивала, наставити са превентивним мерама којим се штите здравља и животи Новосађана и спречава ширење корона вируса. Свакодневно се дезинфикују квартови у околини свих здравствених установа и геронтолошких центара, шири центар града, сви булевари и прометније улице у граду и приградским насељима. Дезинфикују се и сва јавне установе, зграде суда, полиције и жандамерије, инспекција, возила хитне помоћи, пијаце. Такође наставља се и акција дезинфекције улаза свих стамбених зграда.


Иначе, систематска акција заштите здравља грађана од комараца подрзумева мониторинг ларви и одраслих комараца, биолошке и хемијске третмане против ларви комараца са земље, воде и из ваздуха, као и третмане против одраслих форми комараца са земље, са воде и из ваздуха. Такође, подразумева и контролу успешности свих врста третмана.

А. Брзак

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести