Градски превоз биће прилагођен слепима

– Аутобуси градског првозника би у наредном периоду требало да буду опремљени звучном сигнализацијом која би олакшала оријентацију слепих и слабовидих особа

– рекао је члан Градског већа за социјалну заштиту и бригу о породици и деци Никола Ћировић на пријему за представнике Градске организације слепих и слабовидих, као и њихове госте из Бањалуке, Београда и Градишке.

С њима су разговарали Ћировић и шеф кабинета градоначеника Новог Сада Александар Петровић, а поводом јучерашње славе Градске организације.

Ћировић је казао да се планира и да се на аутобуским стајалиштима инсталира ред вожње на Брајевом писму, као и да се појача звучна сигнализација на семафору.

– Озвучени семафори, одговарајуће тактилне стазе и сензори који би најавили улазак у јавне установе, звучни или тактилни, тренутно би највише олакшали живот слепим и слабовидим особама у Новом Саду – рекла је председница Градске организације слепих и слабовидих Неза Ђуркић. – Слепи се вековима сусрећу с великим проблемима школовања и запошљавања, нарочито данас кад и здрави људи тешко долазе до посла. Ту су и архитектонске баријере, којих је заиста много.  Њихово уклањање би коштало друштво, али би тиме слепе и особе које се крећу уз помоћ инвалидских колица далеко боље функционисале и боље се психички осећале када би могле бити видљиве међу својим суграђанима.

Како је нагласила Ђуркић Град помаже солидно, али недовољно, иако је Нови Сад један од градова који највише новца издвајају за овакве организације, ипак је то далеко од онога шта би њима требало.

– Актуелна градска власт води врло одговорну социјалну политику, једно од удружења која се редовно финансирају озбиљним издвајањима из градског буџета је Градска организација слепих – рекао је шеф кабинета градоначелника Новог Сада Александар Петровић. – Та организација и Град имају изузетну сарадњу у протекле три годне на решавању бројних проблема који тиште ту популацију. Врло је битна била њихова саветодавна улога при отварању Канцеларије за особе с инвалидтетом у септембру 2013. године, која је била прва такве врсте у Србији.

Он је подсетио на то да та организација постоји пуних 65 година и тренутно окупља 537 чланова, и обећао да ће Град и даље финансирати, сходно могућностима, репрезентативна, али и нерепрезентативна удружења, нагласивши да се тренутно шест одсто укупног буџета издваја за социјалну и дечју заштиту.

– У сарадњи с представницима тих удружења, Град ће и у будуће тражити одговарајуће решење за бројне проблеме, а пре свега архитектонске препреке. Градоначелник Вучевић је пре неколико месеци указао на некоректност власника кафића који постављају баште на стазама за слепе. И на томе ће се радити – рекао је Петровић.

Д. Ристић

 

EUR/RSD 117.1015
Најновије вести