Ископани темељи за избегличке зграде у Чератској улици

Градња 16 станова намењених избеглицама из Хрватске и Босне и Херцеговине у оквиру Регионалног програма стамбеног збрињавања почела је у Сремским Карловцима у децембру прошле године.
1
Фото: Градилиште данас

На парцелама које је локална самоуправа била у обавези да обезбеди, на самом крају Чератске улице, између водорезервоара Черат и првих кућа, прво је нивелисан терен, да би недавно радници и ископали ровове за темеље.

Како сазнајемо у ЈУП-у, Јединици за управљање пројектима у јавном сектору д. о. о, која на основу споразума Републике Србије с Банком за развој Савета Европе у оквиру тог програма споводи набавке, учествује у изради пројектно-техничке документације, као и у закључењу и праћењу реализације уговорних споразума, завршетак изградње станова планиран је у новембру ове године. Извођач радова је конзорцијум предузећа који чине „Градинг“ д. о. о. из Параћина, београдски „Илингзо“ д. о. о. и „НИД - енергy системс“, а вредност уговора за изградњу објеката износи 566.653,84 евра.

Од 16 станова који ће у оквиру тог програма бити саграђени у Сремским Карловцима, 12 ће се давати корисницима у закуп с могућношћу откупа. Четири су предвиђена за такозвано социјално становање у заштићеним условима (ШУЗ), односно за смештај посебно угрожених избеглица – самохраних родитеља с децом, старачких породица, те оних с инвалидним и болесним члановима. За разлику од преосталих 12, поменута четири стана неће моћи да се откупе и њима ће управљати локална самоуправа у сарадњи с Центром за социјални рад.

По речима руководиоца Одељења за друштвене делатности у карловачкој општини Наде Остојић Агбабе, на основу спроведеног конкурса и по прописаним уловима, одабрани су корисници 12 станова, док је у току избор за преостале.

– Комисија ће током ове или следеће седмице, заједно с Центром за социјални рад, утврдити коначну листу корисника станова намењених избеглицама које спадају у категорију угрожених – каже Нада Остојић Агбаба. – Доношењу те одлуке претходило је склапање споразума о сарадњи  између Центра за социјални рад и Општине. Један од корисника та четири стана ће имати улогу домаћина. Он ће бити спона између Општине и Центра за социјални рад. Ти станови ће бити посебни прилагођени потребама инвалида, имаће један или два стана у приземљу с великим улазним вратима и приступним рампама.

Фото: Будући изглед зграда

Нада Остојић Агбаба каже да ће у становима на Черату живети трочлана домаћинства до петочланих. Корисници су искључиво из Карловаца, који до сада нису били укључени ни у један пројекат за стамбено збрињавање. Она поручује избеглицама у Карловцима које још нису дошле до крова над главом да се обрате Одељењу за друшетвене делатности и оставе податке о себи, између осталог и о томе на који начин би желели да реше стамбено питање, будући да су за то у опцији откуп сеоских кућа, давање грађевинског материјала за адаптацију и завршетак градње, додела монтажних кућа онима који имају плацеве и куповина станова.


Гради се и водовод

Карловачка општина осим што је обезбедила простор за градњу станова, према међусобном споразуму свих учесника у програму, у обавези је и да комунално опреми земљиште на ком је у току градња. Лане је изграђена фекална канализациона мрежа, а ускоро би требало и водовод да буде обезбеђен. Судећи према информацији јуче објављеној на званичном сајту општине, градња водоводне мреже на основу конкурса поверена је новосадском „Инстел-инжењерингу”, који ће тај посао обављати заједно са фирмом „Елит” из Руме. Вредност радова без ПДВ-а је 4.374,249  динара, а рок за завршетак  30. јун.


Новац за реализацију пројекта обезбеђен је у Фонду Регионалног стамбеног програма, преко Банке за развој Савета Европе. У њему, осим општине и ЈУП-а, учествује и Комесаријат за избеглице и миграције. Регионални програм стамбеног збрињавања је заједнички вишегодишњи програм Републике Србије, Босне и Херцеговине, Црне Горе и Републике Хрватске, којим се обезбеђују трајна стамбена решења за најугроженије избегличке породица у региону. Спроводи се уз подршку ОЕБС-а и УНХЦР-а, а финансиран је парама Европске уније, која је највећи донатор, Сједињених Америчких Држава, Немачке, Италије, Норвешке, Швајцарске, Данске, Турске, Луксембурга, Кипра, Румуније, Чешке, Словачке и Мађарске.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести