Код зубара с новчаником

Сви грађани могу остварити услуге које пружа Служба стоматологије Дома здравља „Нови Сад”, једино је разлика у погледу основа осигурања, односно да ли ће те услуге платити или не.
e
Фото: pixabay.com

По речима др Санде Кончар из поменуте службе, суграђани који имају више од 65 година имају право на израду парцијалне или тоталне акрилне протезе уз партиципацију од 35 одсто или чак бесплатно, у зависности од висине примања.

– Без обзира на старост, фиксни протетски радови, који подразумевају крунице и мостове, као и специјалне врсте протеза, плаћају се у пуном износу – каже Сандра Кончар. – Цена крунице је 6.000 динара, али су цене свакако повољније у односу на приватне ординације. Тако је вађење зуба код нас од 1.000 до 1.200 динара, док се цене пломби крећу од 1.000 до 1.800.

Од услуга које се пружају у стоматолошкој служби,доступне су превентивне, профилактичке, конзервативне, протетске, пародонтолошке, оралнохируршке и ортодонтске. Превентивним услугама да би се спречио настанак обољења болести уста и зуба, нарочито су обухваћена деца свих узраста, уз редовне студенте до 26 година, затим труднице и породиље док дете не напуни годину дана.

– Здравственоваспитне акције се спроводе у редовном раду, и то посетама вртићима, школама, али и јавним манифестацијама које обележавају неке значајније датуме – каже др Кончар. – Традиционално се придружујемо Змајевим дечјим играма, Бејби-егзиту, обележавамо Светски дан здравља, али и Националну недељу здравих уста и зуба, Светски дан оралног здравља и слично.

По њеним речима, категорије становништва које остварују право на бесплатне стоматолошке услуге су деца до 18 година, редовни студенти до 26. године, затим труднице и породиље, као и буџетски корисници, односно незапослена лица.

То право имају и старија лица с тешким телесним или душевним сметњама у развоју, лица с тежим урођеним или стеченим деформитетом лица и вилица, али и одрасла лица којима је потребна ургентна стоматолошка интервенција, у оквиру преоперативног или постоперативног третмана малигних болести максилофацијалне регије.

– Све наведено се ближе одређује Правилником који сваке године доноси Републички завод за здравствено осигурање и њиме је прецизиран обим и садржај услуга које може добити одређени осигураник – каже докторка. – Партиципацију од 50 динара плаћају деца и омладина, ако је потребно лечење зуба због компликације каријеса или вађења зуба као последице узнапредовалог каријеса.

Како наводи наша саговорница, статистички подаци о оралној хигијени, које објављује Институт за јавно здравље Србије су поражавајући. Што се тиче Новосађана, стоматолози из Службе стоматологије Дома здравља „Нови Сад” стога стављају акценат на превентивне активности, не би ли јавности указали на значај и важност оралног здравља, и то кроз упутства,  како се применом једноставних превентивних техника и профилактичких мера оно може сачувати и унапредити.

Систематски прегледи за децу обавезни

По речима др Санде Кончар, раде се и систематски прегледи код изабраног стоматолога и обавезни су у трећој, седмој и 12. години сваког детета. Иначе, први превентивни преглед обавезан је у периоду одојчета, између трећег и деветог месеца живота. Обавеза осигураника је да се бар једном годишње јави на преглед, а колико ће пута долазити на контроле, зависи од процене ризика за настанак неког оралног обољења.

И. Миклоши

EUR/RSD 117.1015
Најновије вести