Култура, уметност и забава оплемењују петроварадински Градић

НОВИ САД: Ревитализација подграђа Петроварадинске тврђаве кроз обнову градитељског наслеђа и враћање културног живота у Градић заједничка је мисија Фестивала уличних свирача удруженог са организацијама сличних идеја, која је тај фестивал још прошле године довела у барокни амбијент раног 18. века на десној обали Дунава.
gradic petrovaradin
Фото: Dnevnik (Branko Lučić)

Идеја оживљавања и оплемењивања овог помало занемареног локалитета била је и тема прес конференције, одржане уочи отварања “Градић феста”.

Фестивал уличних свирача има традицију дугу 16 година, коју Новосађани много воле, а пресељењем  желимо да га искористимо за добробит простора који жуди за ревитализацијом, подвукла је директорка тог фестивала Натали Бељански Поповић.

Према њеним речима, под слоганом “Будимо Градић” дошли смо прошле године и покушали бар на три дана да оживимо тај простор, али то није све.

Током та три дана затворили смо саобраћај, јер тај амбијен и заслужује да буде пешачка зона. У питању је једна баштина из 18. века и сматрамо да саобраћају никако ту није место, поручила је Бељански Поповић и додала “током три дана желимо овде да вратимо грађане, суочимо их са архитектуром простора и његовим потенцијалима, те пружимо осећај шта подграђе може и требало би да буде током целе године“.

Подграђе би могло бити уређен барокни градић на Дунаву, са духом и амбијентом који још увек чува, негује и осликава време када је настао, поручују из “Градић феста”.

Ушушкане, густо збијене кућице сређених фасада и уске улице са крупном калдрмом, црква подно монументалних зидина и чувена Београдска капија, сами по себи подстичу романтична осећања и нагоне на уметност и авантуру.

Могло би то бити место сусрета уметника и старих занатлија, место ка којем гравитирају рафинирани гастрономи, у којем се рађају љубави, настају прве фотографије деце која јуре голубове, место које генерише песме.

Обнова подграђа Петроварадинске тврђаве једна је од круцијалних инфраструкурних активности у оквиру најважнијег пројекта у култури, “Нови Сад 2021 ЕПК”, с обзиром на то да Петроварадинска тврђава и подграђе представљају изузетно велики културно-туристички потенцијал нашег града, поврдио је члан Градског већа за културу Далибор Рожић.

Он додаје да се оживљавање тог дела града, путем уметности, културе и забаве, потпуно уклапа у њихову мисију. У плану је обнова 45 објеката и може се рећи да је то прекретница у развоју тог дела града.

Део “Градић феста” постао је и фестивал “Синема сити”, који се одржава 10. годину за редом.

У почетку је наша идеја била да пробудимо град, односно центар града, сећа се директор фестивала Милош Игњатовић, наводећи пример Каоличке порте, у то време тек обновљене, без иједног кафића.

Верујем, казао је у наставку Игњатовић, да смо на неки начин допринели да је људи другачије доживе.

Били смо касније на другим местима, те је и овај корак за нас природан. Заједно са партнерима дошли смо до закључка да је управо ова градска зона место које треба пробудити и сматрамо да је један од задатака уметности да ишчитава ствари на другачији начин и указује да свет може да изгледа потпуно другачије, закључује Милош Игњатовић.

Фесивал “Синема сити” одржавао се и у Кинеској четврти, подсетио је Игњатовић, изразивши уверење да су и ту градску зону покренули, јер, као што знамо, однедавно је и она у фокусу Европске престонице културе и расправља се о њеној будућности.

Удружење “Субурбијум” такође је подржало и употпунило нови концепт Фестивала уличних свирача, што додатно добија на квалитету ако се узме у обзир да је то прво удружење, основано 2002. године подно Петроварадинске тврђаве, са фокусом на Подграђу и жељом да Новосађанима скрене пажњу на ту јединствену, некада резиденцијалну елитну целину, коју је основала Марија Терезија.

Досељавање Фестивала уличних свирача у подграђе Петроварадинске тврђаве равно је човековом кораку на Месец – ноту поетике у име удружења “Субурбијум” дала је Бојана Каравидић.

“Градић фест” се лагано шири, али још нешто је важно рећи. Ако је нешто баштина из било којег столећа, ви њу можете конзервирати и учинити да буде најлепша, али ако у њој нема живота и људи, она је мртво слово на папиру. Мислим да сви управо присуствујемо једном историјском моменту.

Жељу да Петроварадинска тврђава буде активна 365 дана у име удружења “УГРИП” изразио је и Леон Шурбановић, позивајући све да од “старе даме”, каква је наша тврђава, направимо оно што она јесте – Дунавску лепотицу.

Да се нешто може променити на боље и са што више пријатеља заједничким снагама урадити, пружајући пуну подршку унапређењу Градића, слажу се и удружења “Сценаторија”, “Фрушкаћ” и “Поп Ап”.

Овај Градић је својствен, стар, прелеп и мистичан, само му треба мало боје – са платформе забаве “Поп Ап” поручује Андрија Никитовић.

Неко је споменуо појам “продужена рука града”. Дакле, овде вам је град, овде је Фрушка гора, Дунав испред нас… Овде може бити пункт. Границе нема, само треба неко смислено да гурне енергију на прави начин и да уради нешто. Ми ћемо дати све од себе да оплеменимо овај амбијент, макар три дана, ако не и више, закључује Никитовић.

Визија о Подграђу као узбудљивом уметничком и туристичком кварту и природном наставку пешачке зоне центра Новог Сада и ове године постаје стварност, када су се на улицама удружили музика, филм, уметност и забава. Као и претходних година, у програму учествују извођачи из Србије, региона, Европе, Америке и других географски удаљених држава, богатећи га својим музичким наступима, перформансима, амбијенталним представама, филмским и видео пројекцијама, уметничким инсталацијама, а ту су и радионице, конференције, предавања и организовани обиласци.

Б. Павковић

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести