Новосадска скупштина у понедељак о ребалансу буџета, на располагању скоро 38,5 милијарди динара

Предлогом ребаланса градског буџета који ће се на Скупштини Новог Сада наћи у понедељак, Град ће ове године на располагању имати укупно 38.445.956.191,03 динара, што је за око две и по милијарде више од првобитно планираних 35,866 милијарди динара у децембру прошле године.
1
Фото: Р. Хаџић

 У скупштнском материјалу за предстојећу седницу, наводи се да је ребалансом распоређен преостали део суфицита из 2021. године, од око 1,68 милијарде динара, пошто су преостале две милијарде, као планирани суфицит, већ распоређене у буџету првобитном одлуком.

Поред тога, измењене су и пројекције прихода јавних предузећа и установа, те су они увећани за скоро 39 милиона динара, те ће се у буџет, уз распоређени приходни суфицитод око 25 милиона динара, од корисника буџета слити 316,7 милиона динара. Уједно, ребалансом су усаглашени и текући расходи с истим таквим приходима, а било је, како се наводи, и прерасподела у складу с реалним потребама и могућностима корисника буџета, како би додељени новац искористили у овој години.

Тако су текући приходи повећани за готово 894 милиона динара, највише због већег прилива од пореза, међународних донација и трансфера с других нивоа власти. За 32,4 милиона повећани су планирани приходи од продаје земљишта, а за 177,6 милиона смањени приходи од задуживања. Приходи од пореза већи су за 2,7 одсто, то јест за 573,1 милиона динара, од боравишне таксе се очекује 15 милиона динара више, од међународних донација се очекује око 176,4 милиона динара више на име награде Европске комисије  „Мелина Меркури” за најуспешнију европску престоницу културе, а скоро 170 милиона преко плана стићи ће од других нивоа власти. Између осталог, за 10 милиона динара увећани су очекивани приходи од накнаде за уређење грађевинског земљишта.


Канализација у радним зонама, Боцкама...

Увећањем капиталних субвенција „Водоводу и канализацији” за 63 милиона динара требало би да се финансира изградња на Путу шајкашког одреда, изградња друге фазе канализације у Боцкама, фекалне канализације у радној зони „Каћ”, али и за пројековање канализације дуж Руменачког пута и Руменачке улице, те пројктовање канализације у делу радне зоне Север 1. Ту је и израда пројекта за прикључење канализација Шангаја, Каћа и Будисаве на градску канализацију. Уједно, због повећаних трошкова изградње водовода, негде и до 50 одсто, предузеће је одустало од појединих пројеката вредних 97,7 милиона динара.


С друге стране, због смањеног прилива од саобраћајних прекршаја и казни за привредне преступе у прва четири месеца ове године, умањени су пројектовани приходи за 11,1 милиона динара. Због изградње Спортског центра у Футогу, у буџет је уврштено још 700 милиона динара на име домаћег задуживања. Набавка 10 електричних аутобуса и пратеће инфраструктуре очекује се почетком 2023. године, па је из buyeta искључено 877 милиона динара који нису повучени из наменског кредита ЕБРД-а.

Укупно, приходи и примања буџета, без суфицита, већи су 2,2 одсто у односу на првобитни план, док је са суфицитом ребаланс буџета повећао износ у градској каси за 6,9 одсто.

Што се тиче градских пројеката који се суфинансирају од стране Републике и Покрајине, у материјалу се наводи да ће Европска престоница културе од министарства културе добити 173,4 милиона динара, а из покрајинског буџета очекује се 147,5 милиона за обнову Алмашког краја. Управа за капитална улагања АПВ са 85 милона финансираће изградњу треће фазе изградње бициклистичке стазе Нови Сад - Бегеч, а са 150 милиона динара за другу фазу уређења раскрснице Булевара цара Лазара и Фрушкогорске улице.

Расходибуџета увећани су за исти проценат као и приходи, а учешће текућих расхода износи 69,4 одсто. За 823,8 милиона динара увећана је капитална потрошња, односно за 7,9 одсто и сада би требало да износи 11,243 милијарди динара. Капиталне субвенције јавним предузећима и установама износе 1,675 милијарду динара, док су капитални трансфери другим нивоима власти на нивоу од 558,8 милиона динара. Предлагачи ребаланса уз ове издатке збрајају и капиталне дотације, те се, тако рачунајући, капитална потрошња финансирана из градског буџета пење на око 13,7 милијарди динара, односно 36,1 одсто, док текућа пада на 63,9 процената.

Расходи за запослене повећани су 2,4 одсто на 5,151 миљарди динара, како се наводи, највише због 77 милиона динара намењених солидарној помоћи запосленима у „Радосном детињству”, док је девет милиона намењено солидарној помоћи запосленима у Музеју града, Градској библитоеци у МКЦ „Петефи Шандор”. 

За специјализоване услуге град ће издвојити 2,64 милијарде динара, што је више за 7,3 одсто у односу на досадашњи план. Издваја се скупље рушење објеката на парцелама за потребе саобраћаја, што тражи додатних 42,5 милиона динара, ту је и 20 додатних милиона за одржавање гробаља, а 30 милиона више је намењено одржавању зеленила у градским блоковима.


Одржавање путева

Још 150 милиона биће додато за одржавање путева у граду, а трошкови поправки и одржавања укупно су порасли за 300,9 милиона динара, то јест 16,7 одсто, и сада би за те намене требало издвојити нешто више од две милијарде динара. Услуге по уговору су повећане за 127,8 милиона и сада износе скоро 1,8 милијарди динара.


Оно што је умањено, јесу субвенције јавним предузећима и то за 595 милиона динара, те сада оне износе нешто више од 2,8 милијарде динара. Ипак, ЈГСП „Нови Сад” требало би да добије додатних 450 милиона динара за текуће субвенције. Град је одустао од пројетковања и техничке контроле Универзитетског парка, вредних 13 милиона динара, док је у плану остао парк код Спенса, за чију документацију и контролу остаје 10 милиона динара капиталних субвенција.   

Од осталих ставки, издваја се и повећање суме за надоградњу ОШ „Иван Гунудлић” за 59,4 милиона, као и додатних 24 милиона за изградњу спортске сале у ОШ „Васа Стајић”. Уједно,одложена је изградња основне школе на Југовићеву, али се каже да ће она бити заврешна по плану, током 2024. године.

С. Крстић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести