ОБНОВA ГРАДИТЕЉСКОГ НАСЛЕЂА: На јесен сређивање фасада и крова на згради у Дунавској 33

Обнова зграде у Дунавској 33, која је део комплекса команде војске, могла би да почне на јесен, будући да је Завод за заштиту споменикла културе расписао тендер за тај посао.
г
Фото: В. Фифа

Реч је иначе о грађевинско-занатским и конзерваторско-рестаураторским радовима у оквиру 20. фазе пројекта обнове градитељског наслеђа Новог Сада и Петроварадина.

Из Завода за заштиту споменика културе наводе да су предмет јавне набавке грађевинско-занатски и конзерваторско-рестаураторски радови на уличним фасада и крову једноспратног објекта посебне намене (По+П+1), угаони део (некадашњи хотел „Фабри“). Како се из конкурсне документације може приметити предвиђена је замена оштећених и деградираних елемената фасаде и крова, као и рестаурацији и конзервацији вучене малтерске и орнаменталне пластике од гипса, те фасадне столарије и браварије.

„Обијају се површине дотрајалог и оштећеног малтера до здраве подлоге – опеке. Ново малтерисање се изводи искључиво фабрички справљеним малтерима који су по свом саставу, техничким карактеристикама и својствима намењени реновирању историјских објеката. Хидроизолационим водоодбојним малтером биће обрађена контактна зона фасаде и тротоара, а паропропусним малтерима за санирање биће малтерисано подножје фасаде и површине парапетних зидова у приземљу. Малтериски вучени профили изводе се минералним малтерима за реновирање армираним влакнима, високе обрадивости, минималног напрезања и добре приоњивости“, објашњено је у спецификацији, објављеној на Порталу јавних набавки.

Планирана је замена комплетног кровног покривача новим, као и поправка и евентулна замена оштећених елемената кровне конструкције.  Тим радовима биће обухваћено и извођење вентилисаног крова са новим летвицама и постављањем водонепропусне, паропропусне фолије. Осим тога предвиђена је и обнова димњака и зидова у зони крова (забати и калкани), те  замена вентилационих кровних прозора, као и израда нових олука, а оштећена лимарија на крову биће у потпуности замењена.

И фасадна столарија ће, због дотрајалости, бити замењена новом, осим улазне капије која ће бити рестаурирана, а планирана је и замена браварије на подрумским отворима, по узору на постојеће.


Хотел „Фабри“

На средини Дунавске улице, на углу с улицом Жарка Васиљевића, у периоду од 1900. до 1925. године налазио се хотел “Фабри”, који је у време кад је Нови Сад постао трговински и културни центар, изградио домишљати новосадски трговац Петер Фабри. Крајем 19. века много људи долазило је у варош, а Петер је схватио да је градња хотела на том месту изузтетно добра инвестиција. Приземна кућа у којој се налазила гостионица Јована Кирјановића, прва у низу тадашње Дунавске улице, је срушена, да би на тој парцели био изграђен хотел „Пера Фабри“, који 1925. године преузима војска Краљевине Југославије. Због изградње војне команде порушене су шупе, магацини и штале, а популарни хотел постаје део војног комплекса.


Из Завода за заштиту споменика културе напомињу да ће комплетне фасаде, као и површине ајнфорта завршно бити офарбане квалитетном високо паропропусном силикатном бојом, по избору конзерваторског надзора.

Грађевина у Дунавској 33 је, по подацима Катастра, у државном власништву, а коросник поседа укупне површине 3.668 метара квадратних је Министарство одбране. Процењена вредност инвестиције, колико ће коштати обнова фасада и крова, није позната, тачније није објављена на Порталу јавних набавки, а понуде на тендер Завода подносе се до 29. августа, након чега ће надлежни донети одлуку о додели уговора или пак обустави нпоступка. Имајући у виду рокове као и период за увођење одабранмог извођача у посао, радови би могли да почбну до краја јесени.

Ј. Вукашиновић

 

 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести