ОДАБРАНИ ИЗВОЂАЧИ РАДОВА До краја лета 2025. Нови Сад добија ТОПЛАНУ „МАЈЕВИЦА” Ево колико је вредна ова инвестиција

Изградња нове топлане „Мајевица”, на простору између Руменачког пута, Булевара Европе и Авијатичарског насеља, коштаће готово 1,3 милијарде динара, с ПДВ-ом.
m
Фото: Idejno rešenje, tenderska dokumentacija

Рок за завршетак радова је 550 дана, што значи да ће нови објекат бити завршен до краја лета 2025. године.

Инвестиција ће бити реализована по систему „кључ у руке”, односно „пројектуј и изведи” што подразумева израду техничке документације, исходовање дозвола, сагласности и урбанистичко-техничких услова, градњу објекта и након тога предају инвеститору. Осим тога, од одабраних извођача очекује се да одреде и изаберу грађевинску, машинску, електро и опрему за управљање и надзор, неопходну за рад постројења.

ЈКП „Новосадска топлана“ је изградњу и пројектовање новог објекта поверило новосадским фирмама „Енерготехника-Јужна Бачка“ и „НС концепт“ и „Реминг“ из Србобрана, које су на тендеру учествовале с подизвођачима „МИК пројект“ из Београда, „Цонтеџ Енергy“, „Булевар цомпанy“, „Елсинг гроуп“, „К2-Ковачевић конструкције“ из Новог Сада и „Челик“ из Бачког Јарка.

Топлификациони систем Новог Сада чини пет топлана: „Југ”, „Исток”, „Север”, „Запад” и „Петроварадин”, од којих су три („Југ”, „Исток” и „Север”) вреловодима, преко Градске разделне станице (ГРС), спојене са Термоелектраном-топланом „Нови Сад”. Стратешко опредељење Града и Републике је да се урбанистичке зоне велике густине и топлотног оптерећења снабдевају енергијом из даљинског система грејања. Анализом планске документације закључено је да је, због интензивне градње вишеспратница на подручју северно од Булевара војводе Степе, неопходна нова топлана, имајући у виду ограничене капацитете ТО „Запад”.

Идејним решењем, који је прошле године израдила фирма „Реминг” из Србобрана, на поседу површине 7.325 квадратних метара, предвиђен је објекат бруто површине око 3.141 квадрат, у ком ће бити смештена сва постројења, што ће, како се очекује, смањити топлотне губитке, али и ниво буке у околини.

У објекту спратности високо приземље предвиђен је смештај свих јединица за производњу енергије, док ће се у једноспратном анексу (П+1) налазити пратеће просторије за запослене. Такође, на делу крова површине 2.200 квадрата могуће је постављање соларних панела, док је на крову анкеса планирано уређивање кровне баште. Испред југозападне фасаде предвиђено је шест димњака, висине 25 метара, а на северном делу простора смештај мерно-регулационе станице у власништву ЈП „Србијагас”.

На северозападном делу комплекса биће уређен простор са високим и густим ниским зеленилом, а планирано је и озелењавање слободних површина у непосредном окружењу, што ће, како је објашњено, одвојити посед топлане од активности у претежно стамбеној зони.

Фото: Idejno rešenje, tenderska dokumentacija

Планирани капацитет ТО „Мајевица” је 120 MW модуларног високоефикасног котловског постројења на природни гас за грејање и 34 MWт за припрему топле потрошне воде, с тим да је предвиђен и акумулатор топлоте са електричним грејачима за потребе преузимања вишкова електричне енергије из обновљивих извора.

Инвестиција ће бити реализована у фазама: прво ће бити изграђен објекат, у пуном габариту, што подразумева грубе грађевинске радова, осим темеља и зидова за опрему, затим браварске, покривачке и завршне занатске радове, а биће изграђене и приступне и интерне саобраћајнице, као и противпожарне трасе, као и осам паркинг места.

На делу парцеле на ком је предвиђена изградња топлане налази се велика депресија, те је неопходно насипање материјала у више слојева, са, како је наведено, додатним набијањем, планирањем и нивелисањем.

Подсећамо, тендер за извођача радова је затворен 19. септембра.

Ј. Вукашиновић

EUR/RSD 117.1192
Најновије вести