Одборници највише расправљали о стању у Спенсу

Према очекивању седница Скупштине Града Новог Сада, иако је имала 36 тачака дневног реда, највише пажње одборници су посветили првенствено Спенсу, односно његово битисању, буџету града, Градском саобраћајном предузећу, као и подизање споменика невиним жртвама 1944/45.
Skupstina grada
Фото: Дневник/ С. Шушњевић

Без сумње недавна изјава градоначелника Милоша Вучевића да је једна од опција да се објекат СПЦ “Војводина” сруши и на његово место сагради економичнији спортски објекти донела је највише расправе по тачки дневног реда у којој је поднесен Извештај о пословању и реалиозацији Програма пословања Спенса у протеклој години, где су представници опозиције највише дискутовали, али нису пружили неке нове детаље и понудили нешто ново у односу на досадашње.

Мишљење владајуће већине концентрисано је у дискусији градоначелника Милоша Вучевића, који је и покренуо лавину коментара, и члана ГВ Огњена Цвјетићанина. Наглашено је то да проблем са финансирањем и урушавањем Спенса није од јуче, већ да траје годинама, критикујући садашњу опозицију за део проблема насталих у спортском центру који су настали још у њихово време. Вучевић је поновио да је његов предлог само једна од идеја како решити проблем Спенса, подсећајући да је овај објекат саграђен у време када су важила друга правила и када су цене енергената биле далеко ниже.

Према њиховом мишљењу, за сталног губиташа не постоји мађионичарски штап, којим се може направити да послује позитивно, иако је преко 93 одсто пословног простора сада издато у Спенсу. Данас СПЦ “Војводина” користи угрубо по пет милиона месечно за грејање, струју и воду. Вучевић је рекао да се морамо суочити с чињеницом да Спенс не може да функционише као 1981. године, да ово није 1978. година, када Спенс није имао конкуренцију, да данас живимо у капиталистичом добу, али ће Град наставити, колико год је то могуће, да брине о овом спортско-рекреативном центру.

Фото: Дневник/ С. Шушњевић

Према Вучевићевим речима, у Спенс није улагано више од две деценије, данас у њему цури фреон, цури вода на базенима, прокишњава кров, постоји не функционални простор... По њему политичари не могу да воде боље тржни центар од менаџера великих светских компанија. Ми не знамо да изнајмљујемо дискотеке, бутике, кафиће, а нити је то посао града, већ да се бави искључиво спортским садржајима. Грађани треба да имају најбоље спортске хале, терене и да организујемо најбоље догађаје.

Спенс је проблем протока времена, сматра Вучевић, додавши да су за њега тврђава, Градска кућа, Владичански двор и слични објекти, симболи града, а да је Спенс, ипак, по својој намени и изгледу, нешто што може да се мења. Само за енергетску ефикасност и за одрживи извор енергије потребно је најмање 9.200.000 евра. То значи да мора да се скине са нечега другог, да ли са социјале, спорта, културе, капиталних инвестиција, са подршке невладином сектору или да се задужују. И остаје питање да ли се може направти модеран спортски објекат.

Вучевић подвлачи да није суштина у рушењу објекта, већ у изградњи новог спортског центра, који би економски био најисплатљивији, са новим халама, новим базенима, новим клизалиштима... и без дискотека и бутика, о којима би били задужени приватници. Уз то добио би се простор да се изграде гараже, хотел, аквапарк, како би се могло комерцијално од тога наплатити и изградити. Вучевић је на крају поручио да је време за нови Спенс, али и да је свестан да нема подршку јавности, као и то да ће потражити и да ли неки приватник има интерес да улаже у то.

Представници Демократске странке, Српске радикалне странке и покрета "Доста је било" успротивили су се предлогу да се Спенс руши, наводећи да садашња власт већ шест година управља овим објектом, да за то време није успела да среди финансије и друге проблеме, те да је уз све наведено дозволила да се у непосредној близини сагради мегаломански тржни центар. Опозиција је оценила да Спенс може и даље да се користи и да је потребно направити одговарајући план реорганизације и развоја објекта за коришћење у наредним годинама, уз оцену да се за тај објекат и када је био грађен предвиђало да се издржава и из јавних прихода, тј. буџета, а не да буде потпуно самоодржив.

Заменик председника одборничке групе СРС Снежана Мушицки сматра да је одлука о Спенсу исхитрена, да је потребно да се промени намена Спенса, да градске управе које изнајмљују простор да се преселе у њега. Из градског буџета иако се дају капиталне инвестиције и враћају дугови појединих директора, онда може и да се врати дуг Спенса. Не треба да се одлука донесе преко ноћи и преко колена.


Грађани одлични порески обвезници

Одборници су разматрали и извештај о градском буџету за првих шест месеци ове године. Представници власти су о извештају о буџету говорили позитивно, а мањак у реализацији правдали тиме да су у току поступци јавних набавки и да се многи радови који су започети у првој половини године још изводе. То значи да ће касније бити плаћени, па зато нема тог трага у реализацији закључно са 30. јуном.

Опозиција је похвалила грађане и привреду који су се показали као одлични порески обвезници јер је буџет попуњен са преко 92 одсто предвиђених прихода, али је критиковала власт јер је реализација била слаба, тек око 50 одсто. Како су навели, ово је само наставак вишегодишње праксе да актуелна владајућа коалиција не зна да планира и троши новац, јер он углавном одлази за текућу потрошњу, а не на инвестиције, због чега је суфицит увек од три до пет милијарди динара. Шеф ДС-а Вељко Крстоношић оцењује да, ако Град у каси већ има неколико милијарди динара више, има и прилику да то уложи у обнову Спенса, а не да га руши. Према Радикалима Извештај о буџету је очекиван, Нови Сад има потребе да акумулирани новац потроши на нпр. фабрику воде и да градска власт није у стању да покрене велике пројекте.

После расправе већином гласова (51 за, 13 против) усвојен је извештај по коме су приходи и примања буџета Града Новог Сада из свих извора средстава из буџета, са пренетим неутрошеним средствима из ранијих година, остварени у износу од 13.260.495.920,50 динара, што представља 54,4 одсто планираних средстава на годишњем нивоу, односно 95,75 одсто планираних средстава буџета. Укупни расходи и издаци буџета извршени су у износу од 8.046.595.904,66 динара, којим је измирен део обавеза у извештајном периоду и који чини 33 одсто планираних расхода и издатака за целу годину, а 58,1 одсто у односу на планове за извршење буџета за период јануар-јун.


У име ДС-а др Вељко Крстоношић сматра да “ако нема Спенса, нема ни проблема”, али нема ни одговора ко је одговоран за пословање Спенса, а СНС је на власти већ шест година. Људи који воде Спенс, каже он, немају знања , бахати су и неспособни да такво предузеће држе са свим оним проблемима које спортско-пословни центар има. По демократама сва јавна предузећа су основана да подигну квалитет грађана Новог Сада, самим тим мора да Град брине о њима. Крстоношић је подсетио да је директор Спенса пре пола године уверавао да он може да га извуче из проблема и да не да није га извукао већ га је гурнуо у још већу дубиозу.

У извештају о пословању Спенса за прошлу годину, наведено је да је губитак у прошлој години премашио 300 милиона динара, а иако је Град дао 400 милиона динара из буџета, укупни губитак сада износи 719 милиона динара. На крају одборници су већином гласова прихватили извештај са 51 гласом за, 15 против, док нико није био уздржан, а четворо није гласало.

Време је за нови Спенс, али сам свестан да немамо подршку јавности, као и то да ћемо покушати да потражимо неког приватника који би имао интерес да улаже у СПЦ “Војводина” (Милош Вучевић)

Скупштина је разматрала и предлог о подизању споменика “Невиним жртвама 1944/45.” по предлогу Савеза војвођанских Мађара, а СРС и ДС нису подржали подизању тог споменика. Ове странке су идеју о споменику оспориле тиме да чак и делимична истраживања показују на примеру Рајине шуме, која се код неких узима као пример злочина нове власти након ослобођења, да су ту извршене смртне казне над људима који су претходно осуђени као припадници окупаторских снага или њихови домаћи помагачи. Одборница СРС-а Снежана Мушицки је навела да ако већ дижу један такав споменик, поред имена тзв. невиних жртава треба у загради да стоји и натпис "сарадник окупатора" или слична порука.

Фото: Дневник/ С. Шушњевић

Усвојени су и извештаји о инвестицијама јавних предузећа (Лисје, Водовод и канализација, Тржница, Зоохигијена и Ветерина, Чистоћа, Градско зеленило) за прву половину године, а која су углавном урадила мање од половине предвиђеног, извештаји о раду здравстених установа у 2017. години и неколико урбанистичких планова. Међу усвојеним плановима, најзначајнији је онај који предвиђа да се северно од Булевара војводе Степе изгради стамбени блок за припаднике безбедности, као и атлетски стадион са пратећом двораном. Неколико урбанистичких планова нашло се на дневном реду, као што је градња станова у насељу Југовићево, где су инфраструктурни радови у току, а изградња тих објеката започеће 2019. године. Усвојени су и извештаји о раду здравствених установа за прошлу годину.

Ј. Галић

Фото: С. Шушњевић

EUR/RSD 117.1192
Најновије вести