ТРАЖИ СЕ КЛИМА ВИШЕ: Не чекати последњи час и не узимати најјефтиније

НОВИ САД: Клима-уређаји постају неопходни већ с актуелним температурама до 30 степени, а поред понуде у продавницама, најшири избор и најчешћа потражња одвијају се преко сајтова.
k
Фото: Dnevnik (Slobodan Šušnjević)

Најниже цене клима-уређаја су око 25.000 динара, међутим, препорука продаваца и сервисера су нешто скупље марке „вентинг” и „мидеа” од 42.000 до 43.000 динара, за које тврде да су одличан избор, или модели са инвертером, чија је цена од 55.000 до 65.000 динара.

Уградња клима-уређаја кошта 10.000 динара уз додатни износ у зависности од броја метара за инсталацију између спољашњег и унутрашњег уређаја, а цена по метру обично је 2.000 динара. Рецимо, класичан модел „мидеа 12”, уз монтажу, могуће је приуштити за 54.000 динара, док је цена самог уређаја 42.000 динара. Модел „вентинг 12” негде је, уз уградњу, могуће набавити за 40.000 динара. Цена сервисирања, односно чишћења клима-уређаја је од 3.500 до 4.500 динара. На уградњу се чека око три радна дана, а кад је потражња појачана, што се често догађа почетком летње сезоне, период чекања може да буде и три седмице.

Већина сервиса за клима-уређаје функционише у више градова на територији Србије, а поједини запослени наводе интересантан податак о томе да су Новосађани далеко савеснији кад је реч о сервисирању, па чак и куповини клима-уређаја, јер не чекају последњи моменат, односно почетак лета. 


Колико користите клима-уређаје?

Смиљка Бокан, пензионерка:

Живим у старој, швапској кући и нема потребе да користим климу. Чак и да хоћу да је купим, немам средстава.

Фото: Dnevnik.rs

Скупе су. Зато док седим у дневној соби, укључим вентилатор и расхлађујем се. Много времена проводим и у дворишту и башти, па сам лепо и поцрнела. Ко на мору.

Перица Нецин, електроинсталатер:

– Имам климу и обавезно је користим за време летње врућине.

Фото: Dnevnik.rs

Купио сам је прошле године за 40.000 до 50.000 динара, док ме је уградња коштала 150 евра. Монтажа је била нешто скупља због неопходног развлачења инсталација, иначе је око 100 евра.

Александра Павловић, истраживач приправник:

– Клима уређај користим редовно. Лети ме расхлађује, а зими греје. 

Фото: Dnevnik.rs

Пошто сам се недавно уселила у нови стан, знам да је уградња коштала 100 евра. Уколико своју сатницу упоредим са мајсторском, делује скупо, али можда и није кад се посматра шира слика.

Анђела Пушкар, студенткиња:

– Током лета обавезно користим клима уређај, а пошто имам инвентар климу, понекад њоме и грејемо простор.

Фото: Dnevnik.rs

Редовно одржавам уређај, а сервисирање нас изађе око 2.000 до 3.000 динара на годишњем нивоу.

Није јефтина, али мислим да се исплати имати је.

Текст и фото: Д. Клашња


Насупрот томе, догађа се да у другим местима дневно имају више од 300 позива, док је пре пораста температура тај број износио, у просеку, 50. Потребно је, кажу, утицати на свест људи да не чекају јер што је већа потражња, расте и цена услуга. Због тога и увозници клима-уређаја подижу цене, те је савет сервисера да они који планирају да купе или очисте клима-уређаје учине то у предсезони.

Фото: Dnevnik (Slobodan Šušnjević)

У једном сервису наводе и податак да су се „инвертер” климе прошле и ове године, после гаса, показале као најјефтинији извор грејања. С обзиром на то да, како наводе, ове године неће бити угља, а дрва је све мање, људи се опредељују за клима-уређаје, а поменути модели на загревање 40 квадратних метара за 30 дана не потроше више од 3.000 до 3.500 динара за струју.     

Б. Павковић

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести