Урбани џепови у Буковцу, Кисачу, на Клиси и Новом насељу

Фондација „Нови Сад 2021 – Европска престоница културе” расписала је урбанистичко-архитектонски конкурс за уређење четири урбана џепа, односно малих јавних простора у месним заједницама Буковац, Кисач, Клиса и „Гаврило Принцип”.
Predviđeno je da urbani mobilijar bude multifunkcionalan foto:J. Vukašinović
Фото: Предвиђено је да урбани мобилијар буде мултифункционалан фото:Ј. Вукашиновић

За најбоље решење, по оцени шесточланог жирија, награда је 125.000 динара по уређеном простору у свакој од месних заједница. Осим тога, жири ће моћи и да одабере највише три рада за откуп, и то по 50.000 динара. Рок за предају радова је 3. октобар, а најбоља решења ће бити изабрана до 12. октобра. Одабрани пројекти ће послужити као основа за даљу разраду планске и техничке документације.

Од учесника конкурса се очекује да осмисле уређење најмање две локације по свом избору, а добродошли су и радови за три или пак све четири. Идејна решења морају бити у складу са социјалним и урбаним контекстом задатих локација, те побољшати коришћење јавних простора у поменутим месним заједницама.

У Буковцу је планирано сређивање простора у Улици краља Петра Првог, код изворске чесме, наспрам амбуланте. У близини тог места, уз Партизанску улицу је предвиђена зелена пијаца. Пијачним данима простор би се користио за трговину, док би остатак седмице, уклањањем тезги, служио као јавна површина. Та двострука намена утицаће на одабир поплочања, озелењавања, и распоред урбаног мобилијара, расвете и других елемената уређења. Учесници конкурса би требало да понуде решење које би мештанима омогућило да се на том простору баве спортом, као и да на том месту Културно-уметничко друштво реализује различите програме.

Фото: У Буковцу је планирано сређивање простора у Улици краља Петра Првог фото: Ј. Вукашиновић

Одабрана локација у Кисачу налази се уз источни обод парка, уз спортски комплекс Фудбалског клуба „Татра”, Словачка бб, а планирано је уређивање простора површине 250 квадратних метара. У близини је шетна стаза која води ка летњој позорници, па би требало осмислити зону окупљања грађана, с пратећим елементима урбаног мобилијара, као и неку врсту мале пијаце, на којој би грађани излагали своје производе. Неопходно је дефинисати озелењавање, као и расвету, те предложити начин поплочавања, који може послужити као матрица за друге стазе у парку. Од пројектанта се очекује да осмисли решење тако да садржаји буду прилагођени потребама корисника различитих година. Предвиђено је да урбани мобилијар буде мултифункционалан

, материјали пажљиво одабрани, лаки за одржавање, дуготрајни и отпорни, а пошто на задатом простору постоји тоалет, требало би размотрити његову реконструкцију. 

На Клиси је планирано сређивање површине у близини месне заједнице, североисточни угао раскрснице Савске улице и Змајевачког пута. Учесници фокус-групе истакли су да ту проводе много времена, те да тај простор уређују и одржавају. Навели су да је то један од најфреквентнијих делова Клисе и место где се окупљају и друже грађани од 7 до 77 година. 


Грађани бирају

У оквиру пројекта „Нови Сад 2021 – Европска престоница културе” спроводи се избор за „Нова места – 46 урбаних yепова”, на којем грађани једном годишње, у четири месне заједнице, бирају који ће се јавни простори уређивати. Реч је о површинама до хиљаду квадрата, а након завршетка урбанистичко-архитектонског конкурса, уследиће прибављање техничке документације и даља реализација пројекта у оквиру институција Града Новог Сада.


Како је у конкурсној документацији наведено, одабрана локација на Клиси погодна је због положаја и фреквентности, али и појединости окружења, попут дудова старих сто година који се протежу дуж Змајевачког пута, као и куће Банета Крстића, који живи у близини. Учесници архитектонско-урбанистичко конкурса требало би да осмисле мултифункционално решење простора, те да због безбедности деце узму у обзир и ограђивање тог места. Предвиђено је да мобилијар буде израђен од чврстих материјала лаких за одржавање, а пошто је простор на сунчаној страни улице, требало би размотрити и заштиту од сунчевих зрака.

У МЗ „Гаврило Принцип” на Новом насељу је планирано сређивање платоа на углу улица Бранислава Бороте и Симеона Пишчевића. Будући да ја тај простор део блоковске површине стамбених зграда, сквер је донекле уређен и ту постоје дечје игралиште и пешачке стазе, које повезују цео кварт Савина с Ложионицом. Урбанисти сматрају да би требало додатно уредити зелене површине, дефинисати елементе урбаног мобилијара и расвету. Осим тога, цео простор би требало заштити, ради безбедности корисника, посебно деце. Архитектонским конкурсом би требало преиспитати елементе уређења и ширег обухвата, те размотрити повезивање кварта с објектом старе Ложионице, за који је у току поступак утврђивања за културно добро и где су у будућности предвиђени различити културни садржаји.

Ј. Вукашиновић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести