Уведене новине не мењају битније начин рада Комуналне милиције

Закон о комуналној милицији ступио је на снагу 16. јула, а начелник Градске управе за инспекцијске послове Мирослав Лакетић за „Дневник“ каже да новим законом „нису уведене новине које битније мењају начин рада и поступање службе“, чији су основни постулати донети 2009. године, када је и усвојен Закон о комуналној полицији.
komunalna policija, dnevnik.rs
Фото: Дневник, илустрација

– Као нова овлашћење треба апострофирати прикупљање обавештења, које комуналном милиционару дозвољава да у циљу откривања прекршаја и њихових учинилаца може прикупити обавештења, податке и информације од лица за које се основано претпоставља да њима располажу. Обавештења се могу прикупити усменим путем на лицу места или писаним путм накнадно. За непоступање по захтеву комуналног милиционара предвиђена је и новчана казна од 10.000 динара за физичко лице – истиче Лакетић.

И док се у јавности полемисало о новим овлашћењима Комуналне милиције, рада у цивилу и додавањем бибер-спреја у средства принуде, начелник Лакетић наводи да су поједина овлашћења новим законом само проширена.

– Овлашћењу прегледа лица и предмета, које је постојало и у пртходном закону, додато је и заустављање возила, али само оних која су затечена у кршењу прописа из делокруга Комуналне милиције, на пример таксија – каже Лакетић.

Заједничко градским одлукама које уређују комунални ред јесте да су казнене одредбе за физичка лица повећане с 8.000 динара на 25.000, што би требало да утиче на повећање нивоа комуналног реда

По његовим речима, нови закон не подразумева и реорганизацију и начин рада Комуналне милиције.

– За разлику од претходног закона, који је прописивао да град на 5.000 становника не може имати више од једног комуналног полицајца, у новом закону не постоји ограничење, те је препуштено локалној самоуправи да, у складу са својим могућностима, запошљава комуналне милицајце. Битно је напоменути да је још увек на снази уредба Владе Републике Србије о забрани запошљавања у јавном сектору – напомиње Мирослав Лакетић.

Почетком јула градска власти измениле су низ градских олдлука које уређују комунални ред. Тако су измењене Одлука о уређењу града, Одлука о обављању комуналних делатности одржавање јавних зелених површина, Одлука о такси превозу на територији града Новог Сада, Одлука о држању домаћих животиња, Одлука о управљању кејом у граду Новом Саду и Одлука о одржавању чистоће.


Нове ознаке и униформе најкасније до 2021. године

По одредбама Закона о комуналној милицији, подзаконски акти које прописује министар надлежан локалну самоуправу морају да буду донети најксније годину од ступања на снагу новог закона, док до тада важе одредбе које се односе на Комуналну полицију уколико нису у супротности с новим законом. Локалне самоуправе имају рок до пролећа 2021. године да ускладе нова обележја, униформе и опрему са Законом, али и три месеца да одреде њихов изглед, као и начин сарадње с осталим инспекцијским службама. Финансирање рада Комуналне милиције и даље се обавља из локалних буџета.


– Њихова заједничка одлика је да су казнене одредбе за физичка лица повећане с 8.000 динара на 25.000, те се надамо да ће та измена свакако утицати на повећање нивоа комуналног реда у граду – наглашава Лакетић.

Што се тиче потешкоћа у раду новосадске Комуналне милиције, наћ Лакетић каже:

– Један од највећих проблема с којима се сусрећа Служба комуналне милиције је свакако тренутни број службеника, који је недовољан за озбиљнију ангажованост на територији града с приградским насељима. Непознавање послова који спадају у делокруг рада службе такође ствара заблуде код грађана и негативно утиче на статус службеника и саме службе.

С. Крстић

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести