ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ: Коме ПРИЈАВИТИ КВАР настао због олује и како НАПЛАТИТИ ШТЕТУ у Новом Саду

ЈКП "Градско зеленило" Нови Сад обезбедило је рад контакт центра за пријаву штете на дрвећу узроковане синоћном олујом. Уколико је у вашем окружењу дошло до оштећења дрвећа можете то пријавити на телефон 021/21-00-266, у периоду од 6- 16часова. Молимо грађане да буду стрпљиви и да уколико је могуће пошаљу слике са тачном локацијом на мејл odrzavanje@zelenilo.com. Радници Градског зеленила ће у наредним данима обићи све локације и по приоритету решавати настале проблеме.
Штета настала током временске непогоде
Фото: Dnevnik.rs

Грађани Новог Сада и околине последице временске непогоде могу да пријаве на дежурни телефон Комуналне милиције на број 021 4872 544. Комунална милиција ће затим обавестити јавно-комунална предузећа и остале градске службе да отклоне препреке са јавних површина.

Након одржаног заседања Градског штаба објављено је да грађани који имају проблем могу га пријавити и диспечару Градске управе за инспекцијске послове, позивом на бројеве: 021/4872-402 и 021/4872-403 или мејлом на адресу: dispecer@inspekcija.novisad.rs.

Како наплатити штету

На многе четворточкаше пала су читава стабла или гране, а главно питање је које је за штету одговоран и које осигурање ту штету покрива. Ако је стабло на јавној површини, надлежни за исплату штете су из комуналног предузећа Зеленило. Грађани се обраћају Градском зеленилу које прави записник. Требало би позвати и полицију, али у оваквим ситуацијама када је штете много, обично нема довољно патрола које би изашле на лице места. Градско зеленило и њихов тим би требало да направе тај записник и они су дужни за исплату те штете.

Уколико је дрво које је пало с приватне парцеле, надлежна адрреса је власник тог дворишта. Неопходно је позвати полицију и на основу записника одштета се потражује од власника непокретности, што најчешће подразумева тужбу и судски поступак. Ту ће бити пуно посла у за правнике јер ова недавна олуја може да се сврста и у вишу силу. Одговорност приватних власника парцела са којих је оборено дрвеће је изузетно тешко правно питање јер је непогода која нас је све заједно задесила на ивици више силе. Најважније да грађани обезбеде доказе.

Шта осигурање покрива

Битно је и да ли власник некретнине или аутомобила има полису осигурања. Ако има, јавиће се свом осигуравајућем друштву. Рок за подношење захтева иде од једне до три године, али нико неће чекати толико. На возилу је рок за осигуравајуће куће 45 дана да исплате штету. Другачија је ствар са Зеленилом коме ће се јављати већи врој грађана. Кад од њих захтев стигне до осигуравајућег друштва, рок је 45 дана.

У случају да је штета настала док је возило било у покрету па налетело на оборено стабло или други предмет на путу потребно је позвати саобраћајну полицију да изврши увиђај. У случају штета које нису последица саобраћајних незгода потребно је обезбедити друге врсте доказа у виду фотографија и сличног.

Из Удружења осигуравача Србије кажу да износ надокнаде штете зависи од тога какву полису осигурања имају грађани. Рецимо, код каско осигурања уобичајено је да се уговара учешће власника моторног возила у штети и такво учешће се креће од пет одсто па навише. Уколико је исто у висини од 10 одсто нпр. оштећени грађанин ће добити накнаду штете у износу од 90 одсто.

 

EUR/RSD 117.1192
Најновије вести