Душан Домовић Булут, најбољи светски баскеташ три на три: Олимпијада је остварење животног сна

Недавно је из колевке кошарке, што САД сигурно јесу, стигла вест да је Новосађанин Душан Домовић Булут драфтован у екипу Бол Хогс, која наступа у тамошњој професионалној Биг 3 лиги у баскету три на три.
Dusan Domovic Bulut1
Фото: Душан Домовић Булут, фото: Дневник

Званично најбољи светски кошаркаш у овом спорту пред себе је поставио нови изазов, не одустајући ни од остварења осталих снова које, један по један, остварује и исписује сјајне странице властитог животног пута. Душан се ових дана вратио у родни град и искористили смо прилику да с њим попричамо о овој теми, али и осталим, ништа мање интересантним стварима које следе у данима који су пред нама.

„Иницијатор Биг 3 лиге био је познати амерички репер и глумац Ајс Кјуб, који је установио концепт да бивши НБА играчи преко лета играју баскет. Тиме им се омогућило да продуже трајање на спортској сцени, али се удовољило и жељама гледалаца да их и даље прате. После две сезоне, намера лиге била је да се она потпуно професионализује, померена је старосна граница играча, па ће убудуће у њој наступати баскеташи од најмање 27 година, а отворене су игранице интернационалнцима и људима без НБА искуства. Баш ја био сам једини учесник на драфту по таквим критеријумима и изабран сам као трећи у трећем кругу, што значи као укупно 24. пик, у екипу Бол Хогса. Тамо ћу наступати заједно с бившим асовима Брајаном Скалабринијем, Џошом Чилдресом и Дашоном Стивенсоном.

Како мислите да синхронизујете обавезе у САД с оним које ће ваша овдашња, уједно и најбоља светска екипа Нови Сад Ал Вахда, имати на челиџерима и ворлд туру?

„Као и осталим баскеташима у Србији, сан и жеља су ми да наша земља скупи довољно ренкинг поена и обезбеди државном тиму директно учешће на Олимпијским играма у Токију наредне године. И у уговору с Бол хогом стоји да ми је то приоритет и да ћу наступити за репрезентацију на Светском првенству у Амстердаму и на Европском првенству у Дебрецину. Сезона у САД траје од 22. јуна до 1. септембра, а пре и после тога стићи ћу на најважније челинџере и ворлд тур турнире, тако да ћу пропустити само неких пет до шест такмичења.“

Иза Новог Сада Ал Вахде је сјајна сезона, у којој ви и ваши саиграчи нисте осетили горчину пораза?

„Тешко је поновити такву сезону и нећемо у томе успети, јер смо већ на првом ворлд туру били трећепласирани. То је донекле и разумљиво, јер долази до емотивног пражњења, а сви ривали су додатно мотивисани када играју  с нама, јер желе да победе најбоље на свету. Ипак, сигуран сам да можемо поново да освојимо барем пет и више најјачих турнира и останемо на првом месту светске листе.“


Нови Сад челинџерспектакл

На новосадском Тргу слободе 24. и 25. маја одржаће се први међународни баскеташки турнир Нови Сад челинџер. На њему ће, уз Нови Сад ал Вахду и Лиман, учествовати и две америчке екипе (Принстон и Њујорк Харлем), као и тимови из Чешке, Швајцарске и светски прваци до 23 године из Русије.Јано је да следи баскеташки спектакл.

„Захвалан сам Граду Новом Саду, чија је иницијатива била да се организује једно овакво такмичење. Све се поклопило на путу реализације те замисли: жеља градских челника, чињеница да Нови Сад има две најбоље екипе на планети и да је баш ове године наш град омладинска престоница Европе. Сам турнир и његов значај за баскеташе представљају шлаг на торту. То је друго по важносту такмичење из ФИБА календара, а његова посебна драж огледа се у томе што ће већи број српских екипа имати прилику да скупља ренкинг бодове код куће, а не да у том циљу путује у, рецимо, Кину или Аустралију“, казао је најбољи баскеташ на планети.


Хоће ли бити неких промена у победничком тиму?

„Не, остали смо у стандардном саставу који чинимо Марко Савић, Дејан Мајсторовић, Томислав Ивошев и ја, заједно с најстаријим чланом Марком Ждером, који ускаче на терен у односу на потребе екипе.“

Имате 33 године, да ли вам обавезе падају теже, или сте и даље мотивисани да се доказујете на највећој сцени?

„И даље проналазим велику мотивацију, посебно због чињеници да је Олимпијада наредне године, а сан сваког спортсте и круна каријере је да се тамо појави. Уз то, ту су и предстојећи наступи у Биг 3 лиги, јер желим да и у САД, мерећи се с бившим НБА асовима, будем на нивоу и, на неки начин, објединим титуле најбољег баскеташа на свету. Убеђен сам да оба циља могу да достигнем.“

Чини се апсолутно реалном ваша жеља да Србија заигра у Токију 2020. године. С каквим тимом ће се наша земља тамо представити?

„Репрезентацију Србије сада чинимо Савић, Мајсторовић и ја из Новог Сада, као и наш суграђанин, иначе члан Лимана, Стефан Стојачић. На селектору Горану Војкићу је да изабере четворку, а на тренеру Данилу Лукићу да ради на игри и тактици. Ми, играчи, на терену све то претварамо у дело.“

Нови Сад има две најбоље светске екипе - Нови Сад Ал Вахду и Лиман. Како то тумачите?

„Не постоји дете у овом граду које бар некад није играло баскет. Овде постоји одлични услови за наш спорт и управо због тога, од када смо ми изашли на светску сцену, читав низ наших другара с којима смо раније ратовали на теренима на Ђачком игралишту, Машинцу, на кеју или на Штранду, пожелели су да се опробају. Недостајао нам  само још један јак, међународни турнир, а крајем овог месеца и њега добијамо, организацијом Нови Сад челинџера. Уколико наставимо у овом правцу, врло брзо ће наш град постати светски центар број један баскета три на три. У том циљу спроводимо разне активности које, уз лепе девојке и јефтину храну, доносе све видљивије резултате.“

Да ли вам је жао што нисте направили вреднију каријеру у великој кошарци?

„Не, иако сам могао да допринесем већим екипама својим квалитетима које поседујем. Сам сам бирао и изабрао пут и баскет више прија мом карктеру и животном стилу. Не жалим ни за чим, уживам у животу и спремам се за нове изазове“, поручио је Душан Домовић Булут.

Текст и фото: Александар Предојевић

EUR/RSD 117.1119
Најновије вести