Американци укинули неутралност интернета

ВАШИНГТОН: Америчка Федерална комисија за комуникације (FCC) укинула је начело "неутралности интернета", која је уведена пре две године за време администрације Барака Обаме, која је свима гарантовала једнак и слободан приступ глобалној мрежи.
internet kompjuter
Фото: pixabay.com

Уместо тога, прихваћена је политика која ће смањити регулативу већих интернет провајдера и даће им широка овлашћења да одлуче којим садржајима на интернету корисници могу да имају приступ, а којима не, преноси Глас Америке.

FCC је гласао са 3:2 за план који је подржавао председник комисије Аџит Паи, кога је на ту позицију поставио председник Доналд Трамп. Паи се залагао за "лаку руку" у регулативи великих телекомуникационих компанија и окончање праксе коју је доживљавао као владин "микроменаџмент интернета".

Састанак је на кратко био прекинут из безбедносних разлога пре него што је комисија гласала. У видео снимку преноса састанка видело се да полицајци са псима улазе у собу, али није саопштено шта се дешавало.

Ова контроверзна одлука укидања правила неутралности интернета, које комплетан саобраћај на мрежи третира као једнак, изазвало је више стотина јавних протеста и више од милион позива члановима Конгреса у којима су грађани изражавали противљење Паијевом плану.

Неке групе за заштиту потрошача обећале су да ће пред судовима оспорити нова правила.

Њима се смањују рестрикције које су велике провајдере, као што су Комкаст, Верајзон и АТ&Т, спречавале да блокирају или да наплаћују већу цену компанијама које им се не допадају, а онемогућавале су и 50 америчких држава да спроводе сопствена правила у домену интернет садржаја.

Паи каже да ће се његовим планом окончати непотребна регулатива и већем броју Американаца пружити приступ интернету, иако се великим интернет провајдерима даје право да блокирају ривалске апликације, успоравају конкурентске услуге и нуде бржа интернет веза компанијама спремним да је плате.

Тим Бернерс-Ли, британски предузетник и творац интернета, изразио је противљење променама америчке политике. На онлајн платформи Медијум је написао да је суштина интернета његова неутралност, односно принцип да интернет провајдери третирају сваки саобраћај подједнако.

Он је упозорио да ће, ако се Паијева правила усвоје, интернет провајдери имати моћ да одлуче којим веб страницама можете да приступате и којом брзином ће се учитавати садржај.

Другим речима, моћи ће да одлучују које ће компаније имати успеха на интернету, чији ће се гласови чути, а ко ће се ућуткивати, рекао је Бернерс-Ли.

EUR/RSD 117.1305
Најновије вести