Хиљаде на маршу у САД на годишњицу говора "Имам сан"

ВАШИНГТОН: Више хиљада људи учествовало је данас у маршу у Вашингтону против расизма и полицијске бруталности, на дан када се обележава годишњица марша из 1963. године, када је лидер борбе за грађанска права Мартин Лутер Кинг одржао историјски говор "Имам сан".
VASINGTON
Фото: FoNet

"Можда сте убили сањара, али не можете да убијете сан", рекао је лидер борбе за грађанска права, свештеник Ал Шарптон, окупљенима.

Окупљенима се преко видео снимка обратила и сенаторка Камала Харис, која је ушла у историју као прва жена Афроамериканка која је прихватила кандидатуру демократа да буде потпредседница САД.

Многи активисти и политичари су, током обраћања, подсетили на говор покојног посланика и активисте Џона Луиса, који је говорио на маршу 1963. године, преноси Ројтерс.

Говорили су и о значају гласања на председничким изборима у новембру и указали на везу између активизма за грађанска права Афроамериканаца, права особа са инвалидитетом и права припадника ЛГБТ заједнице и противљења оружаном насиљу.

"На тако много начина данас стојимо заједно у симболичној сенци историје, али заједно право историју сада. Американци марширају заједно, многи по први пут, и захтевамо праве и трајне структуралне промене", рекао је Мартин Лутер Кинг Трећи, син Мартина Лутера Кинга.

Учесницима марша обратио се брат убијеног Афроамериканца Џорџа Флојда, Филониз, који је рекао да би волео да је "Џорџ ово могао да види".

Годишњица говора "Марша на Вашингтон" обележена је на крају лета расних немира и протеста, подстакнутих смрћу ненаоружаног Флојда који је преминуо након што му је бели полицајац готово девет минута држао колено на врату, подсећа Глас Америке.

Скуп је одржан и после инцидента у Кеноши у Висконсину где је бели полицајац прошле недеље пуцаио у 29-годишњег Афроамериканца Џејкоба Блејка, што је довело до протеста и насиља, у којем су погинуле две особе.

Учесници су се окупили испред споменика Абрахаму Линколну, где је лидер борбе за граданска права Мартин Лутер Кинг пре 57 година одржао историјски говор "Имам сан", у којем је изнео визију расне једнакости.

Обележавање "Марша на Вашингтон" почело је у четвртак увече виртуелним скупом на којем су говорили активиста за бирачка права Стејси Ејбрамс, председавајућа Представничког дома Ненси Пелоси и добитник Оскара Махершала Али.

“Покрет за правду се наставља захваљујући активизму огромног броја младих људи. Морамо да наставимо да се боримо", поручила је Пелосијева.

"Покрет за животе црнаца", коалиција више од 150 организација које предводе Афроамериканци и које су део ширег покрета "Животи црнаца су важни", вечерас би требало да одржи и виртуелну Националну конвенцију Афроамериканаца.

Како су навели организатори, биће објављена и афроамеричка политичка агенда, у оквиру које ће се ојачати позиви за укидање финансирања полииције у корист улагања у здравствену заштиту, образовање, решавање стамбених питања и друге социјалне услуге у афроамеричким заједницама.

EUR/RSD 117.1155
Најновије вести