ХЛАДНО, АЛИ СТАНДАРД: Како заправо живе пензионери у Немачкој?

Многи у Немачкој, нарочито гастарбајтери,  радују се пензији, мислећи да ће остварити натпросечна месечна примања. Ево колико новца износи максимална пензија у Немачкој и зашто се они који је примају не сматрају богатима.
penzioneri, dnevnik.rs
Фото: Дневник, илустрација

На крају дугог професионалног живота често долази разочарање. За 2021. годину, просечна пензија после 40 година рада у Немачкој, износила је 1.370 евра. Они који имају тај приход сигурно не сматрају како примају много новца.

Повећање пензија у јулу 2023. није много променило ствари. Пензионери на Западу могу да се радују јер добијају за 4,39 посто више новца - у новим савезним државама пензије су порасле за 5,86 посто. У већини случајева, међутим, већи финансијски скокови нису могући.

Према подацима Немачког завода за статистику, стопа инфлације само у мају 2023. износила је 6,1 посто. Али с којим се примањима неко у Немачкој уопште сматра богатим?

И за то постоји мерило: да бисте то постигли, морате прескочити праг од преко 200 посто средњег дохотка.

Према шестом извештају о сиромаштву и богатству из 2021, праг је висок између 3.600 до скоро 3.900 евра.  Остварити такву вредност уз законску пензију не само да је потпуно илузорно, већ практично није могуће. Висина пензије израчунава се према томе колико је запослени прикупио пензијских бодова током радног века.

Тачно једном боду може да се радује онај ко тренутно зарађује 43.142 евра бруто годишње. Ако зарадите више, добитћете више - а ако зарадите мање, добијате мање бодова. Осим тога, постоји максимални износ који можете уплатити у законско пензијско осигурање - тзв. лимит за утврђивање доприноса.

За старе савезне земље то одговара годишњем бруто приходу од 87.600 евра. У новим савезним земљама то може бити највише 85.200 евра.

“За доходак изнад тога не морају се плаћати никакви доприноси", каже Немачко пензијско осигурање.

Шта то конкретно значи за висину пензије? Са годишњим бруто дохотком који је једнак горњој граници доприноса, можете остварити око 2.03 бода зараде годишње. Након 45 година доприноса, то би резултирало с око 91 бодом зараде.

За један бод тренутно добијате еквивалент од 36.02 евра за западну Немачку и 35.52 евра за источну Немачку.

После повећања, вредност пензије износи јединствених 37.60 евра, наводе немачки медији. Ако садашњу вредност пензије за Западну Немачку помножите са 90 зарађених бодова, добићете максималну бруто пензију од 3.240 евра.

Иако нас од овога већ боли глава, према прорачуну Немачког пензијског осигурања, ни та се вредност не може постићи. Због тога, запослени који је 45 година уплаћивао максималне доприносе у пензијски фонд у западној Немачкој, а између 1977. и 2021 - примиће максималну пензију од 3141,82 евра.

И тако, у поређењу са делом становништва које још увек ради, ни максимална пензија у Немачкој није довољна да би се неко сматрао богатим.

Наравно, ствари изгледају другачије ако се законски прописана максимална пензија упореди с просечним приходима. Према Институту немачке привреде Келн, ту се ради о граници од 1.945 евра. Другим речима, ако сте пензионер који живи сам и имате месечни приход већи од 1.945 евра, већ спадате у богатију половину ове групе становништва.

Компликовано, али може да се живи.

EUR/RSD 117.1131
Најновије вести