Хрватска међу четири европске земље с најнижим стопама излазности на изборе

ЗАГРЕБ: Хрватска је сврстана међу четири европске земље с најнижим стопама излазности на изборе, показала је студија Фондације Фридрих Еберт на чијем је представљању данас у Загребу за бољи одзив предложена и могућност снижавања старосне границе за добијање бирачког права са 18 на 16 година.
Izbori za EP/Fonet/AP
Фото: FoNet

На последњим парламентарним изборима 2020. године излазност је била 46.4 посто. Само Румунија (31.9 посто), Бугарска (40.6 посто) и Албанија (46.3 посто) имају нижи одазив од Хрватске, истиче се у студији "Ко (не) гласа у Хрватској?", која је представљена у Новинарском дому у Загребу.

Наведене су три групе код којих је изборна апстиненција изразито наглашена, а реч је о младима, мање образованима и радничкој класи. Речено је да се одзив гласача на изборе смањује у свим западним демократијама, али да ипак је и даље највећи одазив у Скандинавији, а најмањи у југоисточној Европи.

"Хрватска предњачи у ниском одазиву и то је проблем за демократију", упозорио је један од аутора студије из бечке канцеларије Фондације Фридрих Еберт за међународну сарадњу Демократија будућности.

Други аутор Бартул Вуксан-Ћусе са Универзитета у Барселони је укључивши се видео линком, као најчешће изборне апстиненте издвојио младе гласаче, старости од 18, 19, 20 и 21 годину, наводећи да је реч о животном циклусу у којем млади сматрају да њихови интереси нису довољно заступљени у политици.

 Резултате је коментарисао Берто Шалај с Факултета политичких наука, нагласивши да у Хрватској од 2000. године константно пада одазив грађана на парламентарне изборе.

Кривца види у недовољној заступљености демократске културе у образовном систему, а као једно од могућих решења навео је спуштање добне границе за бирачко право на 16 година, по узору на Аустрију и неке немачке покрајине, преноси Хина.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести