Око 15.000 људи на комеморацији у Блајбургу

БЛАЈБУРГ: Аустријска полиција је ухапсила старијег учесника комеморације у Блајбургу у Аустрији због усташке капе, а учесници скупа, на којем је према проценама ХРТ-а било око 15.000 људи, полако се разилазе, јавио је Index.hr.
ustase blajburg
Фото: Youtube Printscreen

Учесници су у Блајбург стигли у 100 аутобуса из Хрватске и још 50 из Европе, наводе хрватски медији.

Ухапшени мушкарац је раније дао изјаву за хрватски портал Index.hr.

"Згрожен сам што су медији прошле године писали да није било устаких обележја. Срамота ме што мора да ме чува аустријска полиција, али неко је покушао да ми скине капу с главе прошле године", рекао је он.

Index.hr наводи да већ деценијама потомци усташа и њихови обожаватељи долазе на Блајбуршко поље жалећи за тренутком када су конацно морали да положе оружје. Портал пише да се годинама и под покровитељством хрватског Сабора у Блајбургу ките усташким знацима, црним капама с клемпавим У, маштовито комбинованим са црним мини сукњама, а незаобилазни су били у дрву изрезбарени портрети усташког поглавника Анте Павелића.

Наводи се да је последњих година аустријска полиција појацала контроле и све је мање оних који успевају да се на пољу појаве као стилизовани нацисти.

Комеморација је започела у 11.00 сати молитвом на гробљу Унтерлојбах, одакле је потом кренула процесија према олтарном простору на Блајбуршком пољу.

Средишњу мису која је почела у подне предводио је ђаковачко-осјечки надбискуп Ђуро Хранић, а на комеморацији су били високи званичници који су положиливенце.

Хрватска државна делегација, на челу са председавајућим Сабора Гораном Јандроковићем, положила је раније данас венце и на гробљу Добрава код Марибора, а затим се упутила према Блајбуршком пољу у Аустрији, где се под покровитељством хрватског Сабора одржава централна комеморација убијеним припадницима усташког покрета.

Хина наводи да је делегација у Словенији "присуствовала молитви и потом положила венац код споменика на којем пише ''Мртвима спомен - живима опомена / Побијенима након 9.5.1945. / Марибор 1990''".

Јандроковић је рекао да се на том гробљу налази "велики број жртава и да је дуг свих да их се сећају и да се утврди истина".

Јер без истине нема ни стварног опроста, а нација која не памти своје трагедије, она их врло често и понови", тврди он.

Према натпису на плочи, "у мају 1945. југословенске оружане снаге у Тезенској шуми код Марибора побиле су између 15 и 20 хиљада припадника оружаних снага некадашње НДХ и цивила, већином хрватске народности, који су заробљени при покушају бекства у Аустрију".

Апел српске заједнице у Аустрији за забрану усташких ознака

БЕЧ: Српска заједница у Аустрији поновила је, поводом данашње комеморације у Блајбургу, свој апел да се забране усташка обележја у Аустрији.

"Након што је прошле године по поновљени пут на комеморативном догађају за жртве такозваног "Блајбуршког масакра" дошло до презентовања усташких симбола, дали смо себи за право да тада аустријским институцијама упутимо апел с молбом да у будућности учине све што је у њиховој моћи како би спречили истицање таквих ознака. Пошто ће ускоро у Блајбургу поново бити одржана комеморација код које постоји велика вероватноћа да ће поново доћи до глорификације фашистичких и екстремно десничарских садржаја, сматрамо да смо у моралној обавези да наш апел из прошле године поновимо", истиче се у апелу који су потписале више српских организација у Аустрији.

Међу њима су Савез Срба, заједнице српских покрајина из свих делова Аустрије, Просвјета, СПОЈИ, бројни клубови, али и појединци.

"Ми нисмо против саме комеморације. Иако је за многе несхватљиво, вероватно или боље речено поготово усташе, који су одговорни за толико грозних злочина, заслужују да се неко моли за њихове душе. Несумњиво то заслужују они, који су погубљени у току одмазде Титових партизана, а да претходно ништа нису скривили. Ми смо мишљења да комеморација за мртве у Блајбургу заслужује више поштовања према мртвима", истиче се у писму.

У том контексту фашистичка обележја, певање расистичких песама и ревизија историје не би требало да имају простора у јавности, сматра српска заједнице.

Усташки симболи Независне Државе Хрватске заступају најбруталније злочине, расну мржњу и геноцид над стотине хиљада Срба, десетине хиљада Јевреја и Рома у Другом светском рату.

"Као грађани једне слободне и демократске државе као што је Аустрија, ми морамо имати свест и обавезу да се дистанцирамо и да се успротивимо свакој глорификацији фашистичких идеја и садржаја", наглашава се у апелу.

Претходно је више антифашистичких организација у Аустрији, као и странка Зелених у покрајини Корушка затражило забрану комеморативног скупа и уношење забране усташких симбола у закон о забрани величања Трећег рајха.

EUR/RSD 117.0912
Најновије вести