Компаније из ЕУ оптужене за извоз забрањених пестицида у Бразил

ЛОНДОН: Компаније из Европске уније оптужене су да извозе забрањене пестициде у Бразил, а међу њима су Нестле, Басф и Бајер.
secer, pixabay.com
Фото: pixabay.com

У Европи се налазе неке од најпрофитабилнијих хемијских фирми, међутим бројни пестициди и фунгициди, за које је утврђено да су повезани са раком, репродуктивним проблемима и неуродегенеративним болестима забрањени су, преноси Гардијан.

Ипак, истрага коју су спровели Лигхтхоусе Репортс и Репортер Брасил показала је да се упркос тој забрани производи вредни милионе фунти и даље извозе у Бразил, где се користе на фармама које снабдевају међународно тржиште шећера.

Документи бразилског министарства пољопривреде добијени путем захтева за слободном приступу информацијама откривају да је фунгицид који је произвео БАСФ и који се темељи на епоксиконазолу, хемикалији забрањеној у ЕУ, прскан на више од две плантаже шећера које снабдевају Нестле.

Једна од фарми која користи овај забрањени фунгицид део је велике бразилске шећерне корпорације Copersucar, која је Европи продала шећер вредан милијарду евра 2020 године.

У бразилској држави Сао Пауло, Усина Атена, бразилска плантажа шећера, под истрагом је након притужбе становника о утицају прскања хемикалија на здравље.

Како се наводи, званичници Министарства правде открили су у Сао Паулу да фарма има Сyнгента фунгицид Приори Xтра, који садржи ципроконазол, који је забрањен за употребу  у ЕУ.

Додаје се да су пронађени и инсектициди Регент 800WГ, произвођача БАСФ, и Цертеро, произвођача Баyер, који садрже активне састојке фипронил и трифлумурон такође забрањене у ЕУ.

Специјални известилац УН-а за отрове и људска права Маркос Орелана, назвао је наставак извоза хемикалија од стране европских компанија "гнусном праксом" и позвао ЕУ да спроведу забрану.

CropLife International, који заступа агрохемијске компаније укључујући БАСФ, Баyер и Сyнгента, рекао је да активни састојци у пестицидима имају "важећу регистрацију употребе у неколико земаља ОЕЦД-а".

Баyер и БАСФ тврде да су сви њихови производи безбедни за људе и околину.

Из тела ЕУ за регулацију пестицида ДГ Санте, навели су да ће се извоз забрањених пестицида поступно укинути у складу с хемијском стратегијом за одрживост, иако није утврђен временски распоред за спровођење.

EUR/RSD 117.1207
Најновије вести