Корона вирус у 179 земаља света

ВЕЛИНГТОН: Корона вирус регистрован је у 179 земаља света, а према подацима Универзитета Џон Хопкинс у Вашингтону, број умрлих је премашио 10.000, а број до сада потврђених случајева је већи од 244.000.
korona kovid19 pixabay
Фото: pixabay.com

Више од 86.000 људи се опоравило од инфекције, највише у Кини, али је динамика опоравка знатно испод динамике ширења заразе.

Према анализама Светске здравствене организације, опоравак пацијената са средње компликованим симптомима обољења траје око 2 недеље, док се пацијенти са тежим и тешким симптомима опорављају и више од 6 недеља.

У покушају да се лимитира даље ширење корона вируса свуда у свету се уводе незапамћене рестриктивне мере - затварање или строга контрола граница, ограничења или забрана јавних окупљања и кућна изолација.

У САД је број умрлих већи од 205, а број заражених изнад 14.000.

Гувернер Калифорније Гевин Њусом издао је наредбу житељима најмногољудније америчке савезне државе да остану код својих кућа због ширења пандемије и пораста броја жртава Ковида-19.

Гувернер државе Њујорк Ендру Куомо је изјавио да недостаје хиљаду респиратора за најугроженије пацијенте.

"Свака савезна држава самостално набавља респираторе. Послали смо људе у Кину, која је највећи произвођач, да купују респираторе и шаљу их у Њујорк", рекао је Куомо.

Иран је поново оптужио САД да помажу да се шири епидемија јер санкције држе на снази и тако спречавају да се увезе хитно потребна медицинска опрема и лекови.

Према званично доступним подацима у Ирану је до сада 1200 људи подлегло болести и једино Италија и Кина имају већу стопу смртности, али постоје сумње да званични Техеран прикрива тачан број умрлих.

Иранска мисија у УН саопштила је да санкције које су уведене због нуклеарног програма те земље праве велику штету и чине немогућим увоз опреме и лекова неопходних за борбу против короне.

"Другим речима, док САД настоје да интерно смање ширење вируса, истовремено доприносе да се зараза шири ван граница САД", упозорава се у саопштењу иранске мисије при УН, преноси АП.

Генерални секретар УН Антонио Гутереш упозорио је на период глобалне рецесије "рекордних размера" након пандемије.

Одложена је данашња молитва у највећој џамији на свету у индонежанској престоници Џакарти у којој се сваког петка окупи и по неколико хиљада људи.

Принц Алберт II од Монака је први шеф једне европске државе заражен корона вирусом, али није усамљен случај јер је велики број високих државних званичника тестиран позитивно на Ковид-19, од Ирана, преко Бразила до Аустралије и Канаде.

Рестриктивне мере које су уведене у Кини дају резултате јер већ други дан нема новооболелих у Вухану одакле је кренула епидемија.

Рестриктивне мере планира да уведе и британска влада након што је критикована да не реагује адекватно на ширење вируса, али предлог закона ће се наћи пред посланицима британског парламента тек током следеће недеље.

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести