Лукашенко наредио принудно слетање авиона; Ухапшен опозициони блогер

МИНСК: Председник Белорусије Александар Лукашенко наредио је данас принудно слетање у Минск авиона компаније Рајанер у којем је путовао истакнути опозициони блогер Роман Проташевич.
w
Фото: Pixabay.com

У извештају Ројтерса се наводи да је Лукашенко лично наредио и да један авион белоруске ратне авијације допрати авион Рајанера до аеродроме у Минску.

Проташевича, који је био на потерници белоруских власти након прошлогодишњих масовних протеста организованих због спорне изборне победе Александра Лукашенка, ухапшен је након данашњег слетања на аеродром у Минску.

Министарство унутрашњих послова Белорусије потврдило је привођење Романа Проташевича, суоснивача канала Некстиа Телеграм, означеног као ескстремисту у Белорусији.

Проташевич је путовао авионом компаније Рајанер из Атине у Вилњус, летелица је принудно атерирала у Минск због наводне дојаве о бомби, али специјалне службе нису откриле експлозивну направу, пренео је раније ТАСС.

Међутим, представница Литванских аеродроме Лина Беисиен изјавила је данас да је авион принудно слетео због конфликта између једног путника и члана посаде и додала да литванска управа за цивилно ваздухопловство није имала информације о бомби у летелици.

Врховни суд Белорусије означио је 20. октобра 2020. године канал Некстиа Телеграм као екстремистички, а његовог оснивача Степана Путила и главног уредника Романа Проташевича оптужио за организовање побуне и подстицање на мржњу.

У фебруару ове године Белорусија је упутила Пољској захтев за изручење Путила и Проташевича, а служба државне безбедности их је ставила на листу лица укључених у терористичке активности.

Према белоруским законима, Путило и Проташевич би могли да буду осуђени на затворске казне до 15 година.

Оштре осуде из Европе због инцидента са авионом "Рајанера"

Хапшење белоруског опозиционра након принудног слетања авиона компаније "Рајанер" у Минск због дојаве о подметнутој бомби, која се испоставила као лажна, наишло је данас на оштра реаговања ЕУ и Велике Британије.

Шеф дипломатије ЕУ, Жосеп Борељ наводи да ЕУ пажљиво прати развој ситуације око лета из Атне за Виљнус који је због наводне "сигурносне претње" принудно спуштен у Минск.

"Белоруске власти су одговорне за безбедност свих путника. Сви путници морају одмах наставити наставити своје путовање", поручио је Борељ на Твитер налогу.

Поводом инфромација да су белоруске власти из принудно спуштене летелице извеле опозиционог новинара и дисидента Романа Протасевича, који је живео у у егзилу у Пољској, из ЕУ позивају на "хитно ослобађање свих путника".

Председник Европског савета Шарл Мишел, позвао је на хитну истрагу Међународне организације за цивилно ваздухопловство, поводом овог случаја.

Литванија је апеловала на хитну реакцију Европске уније и НАТО, док је Немачка затражила моментално објашњење од белоруских власти.

''''Уколико се ово испостави тачним, ово је случај тероризма. Требало би да ЕУ одреди консеквенце", написао је на Твитеру Норберт Ретинген, директор савета за спољну политику Доњег дома немачког Бундестага. Премијер Пољске Матеуш Моравјецки је рекао да је у питању "срамни акт државног тероризма".

Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен је рекла да је акција белоруских власти "апсолутно неприхватљива", као и да се "путницима мора хитно омогућити да наставе пут".

Из "Рајанера" су рекли да је посаду обавестила белоруска власт да постоји потенцијална безбедносна претња и да треба да слети на најближи аеродром, а то је Минск.

Авион је безбедно слетео, путници су искрцани, а онда су безбедносне службе почеле са проверама путника.

"Кашњење авиона је ван наше контроле", додали су из "Рајанера".

Белоруска опозиционарка Светлана Тихановска, Лукашенков главни ривал на изборима прошле године, је рекла да су белоруске власти "угрозиле безбедност путника и целе цивилне авијације због казне једног човека, који је био уредник белоруског највећег независног Телеграм канала".

Грчки премијер Кирјакос Мицотакис је поручио путем Твитера да је принудно слетање "Рајанера" како би се ухапсио новинар "без преседана и шокантно".

"Захтевамо да се сви путници одмах пусте. Сутрашњи Новинарски савет ЕУ (ЕУЦО) мора да нагласи о потреби да се изврши притисак на Белорусију. Што је много, много је", навео је Мицотакис.

Француски министар спољних послова Жан-Ив Ле Дриан је рекао да је наређење председника Белорусије Александра Лукашенка да авион слети "неприхватљиво".

Огласило се и аустријско Министарство спољних послова које тражи независну међународну истрагу о инциденту са "Рајанером".

Министар спољних послова Велике Британије Доминк Раб је на Твитеру објавио да Британија "сарађује са савезницима и да ће нечувена Лукашенкова акција имати озбиљне последице".

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести