Посавје У СТАЊУ ПРИПРАВНОСТИ ЗБОГ НАБУЈАЛЕ САВЕ, невреме се из Словеније проширило и на Хрватску

ЉУБЉАНА: Због набујале реке Саве регион Посавје на истоку Словеније налази се у стању високе приправности, а све хидроцентрале на доњем делу реке су привремено угашене.
f
Фото: Tanjug/STA

Ситуација је тренутно под контролом, али се очекује да ће ризик од поплава достићи врхунац током ноћи, јер водостаји и даље расту, преноси агенција СТА.

Око 16 часова градом Брежице огласила се сирена упозорења како би упозорила грађане да локална хидроелектрана станица је отворила капије за борбу против поплава.

Богдан Барбич, директор компаније ХЕСС, која је задужена за хидроелектране у региону, рекао је за СТА да су сви то учинили да би Сава слободно текла.

"С обзиром на то да је проток реке достигао 3.700 кубних метара у секунди и да и даље расте, ситуација је алармантна", додао је он.

Екипе на хидроцентралама су у приправности, а оно што може додатно погоршати ситуацију је водостај реке Крке која се у Брежицама улива у Саву, најдужу реку у земљи.

Опасност од поплава биће највећа око поноћи, посебно на подручју Брежица.

Набујале воде Саве могле би достићи рекордне нивое, а грађани су позвани да напусте локална подручја која су најсклонија поплавама, док су спасилачке службе су у приправности.

Градоначелник Брежица Иван Молан изразио је забринутост да би поједина села или подручја могла бити поплављена.

Ситуација у нуклеарки Кршко је стабилна и под контролом након што је касно поподне електрана је прогласила "ненормалан догађај" у складу са утврђеним протоколима, о чему је обавестила Управу за нуклеарну безбедност.  

„Нивои Саве и даље нису довољно високи да би угрозили електрану у Кршком“, рекао је за СТА Томаж Немец из управе и потврдио да електрана ради безбедно.

Фото: Tanjug/STA

Јака киша у Словенији током ноћи, Сава има рекордан проток

Словеначки хидролог Јанез Полајнар изјавио је данас да је јака киша прогнозирана за централну, источну и јужну Словенију, а да ће нарочито бити погођене велике реке као што је Сава, која је већ достигла рекордан водостај у близини Љубљане.

Како је истакао, обилнији пљускови очекују се у првој половини ноћи, а налет воде, који је почео на планинском северу, тренутно се креће низводно, преноси агенција СТА.

 Савски талас већ је стигао до Посавје, региона који се граничи са Хрватском и кретаће се низводно.

Полајнар каже да се очекују рекордне количине од 3.800 кубних метара у секунди.

Притока Саве Савиња, која је изазвала неке од најгорих поплава на истоку земље, вечерас се неће много повући, а запремине Драве на истоку ће од јутра почети да опадају, рекао је он.

Мура, источније према Мађарској, наставиће да расте током ноћи.

„Пројектовано је да ће запремине достићи врхунац од 1.350 кубних метара у секунди, што значи да ће достићи ивицу насипа. Надајмо се да ће се одржати“, рекао је он.


ЕУ активирала Службу за управљање ванредним ситуацијама на захтев Словеније

Служба ЕУ за управљање ванредним ситуацијама Коперникус активирана је на захтев словеначких власти ради помоћи у реаговању на текуће велике поплаве и клизишта у земљи, саопштио је данас европски комесар за управљање кризама Јанез Ленарчич на друштвеној мрежи "X", раније познат као Твитер.

 Сателитски подржано праћење ситуације помоћи ће у случају катастрофе и другим властима у реаговању на тешке бујичне поплаве које су погодиле већи део земље, наводи агенција СТА.

 Ленарчич је раније рекао да је Механизам ЕУ за цивилну заштиту спреман да се активира ако Словенија затражи помоћ.

У ситуацијама када размере ванредне ситуације превазилазе капацитет земље да сама реагује, држава може затражити помоћ кроз механизам ЕУ, што у ствари значи помоћ других земаља ЕУ и држава које учествују у механизму.


Фото: Tanjug/STA

Роберт Голоб: Поплаве најгора природна катастрофа која је погодила Словенију

Поплаве које су данас погодиле Словенију сматрају се највећом природном катастрофом која је погодила земљу у последњих 30 и више година, изјавио је данас премијер Роберт Голоб.

„Већ знамо да ће штета бити рекордно велика и да ће премашити штету у претходним природним катастрофама откако је Словенија независна“, рекао је Голоб на конференцији за новинаре након што је због поплава прекинуо летњи одмор.

Влада се састаје сутра и усвојиће измене и допуне Закона о опоравку од природних катастрофа, преноси агенција СТА.

Голоб је рекао да очекује да ће Народна скупштина у уторак или среду сазвати хитну седницу на којој ће се донети овај закон који ће убрзати исплату помоћи.

Рекао је и да је Словенија срећна што има најбољи систем помоћи и спасавања у катастрофама у Европи, али да би добродошла помоћ коју су јој понудиле суседне земље и ЕУ.

Министар одбране Марјан Шарец рекао је да ће помоћ бити прихваћена, али да се ситуација прво мора смирити како би хуманитарни радници били ефикасно распоређени.


Невреме стигло у Хрватску, све снаге у приправности

У Хрватску је стигла најављена промена времена, а снажно невреме с обилном кишом захватило је подручје Кварнера.

Државни хидрометеоролошки завод издао је црвено упозорење за две регије - ријечку и госпићку.

Наранџасто упозорење је за карловачку, загребачку и сплитску регију, а жуто за осјечку, Кварнер и Далмацију, јавила је Хрватска радио телевизија.

Најављени су град и олујни ветар, а све оперативне снаге и систем цивилне заштите су у високој приправности.

Директорат цивилне заштите саопштио је да је у 21 сат активиран канал Сава - Одра ради снижавања водостаја реке Саве, због чега су затворени сви путеви који прелазе преко њега.

"Позивају се грађани на подручјима склоним поплавама да буду посебно опрезни, не крећу на пут ако не морају, прате вести и препоруке надлежних тела и да правовремено предузму потребне безбедносне мере", наводи се у саопштењу.

Додаје се да, ради смањења ризика од поплава, Директорат цивилне заштите у договору с челницима општина и градова, штабовима Цивилне заштите, хитрним службама и оперативним снагама предузима све потребне превентивне мере како би се заштитили грађани и имовина и правовремено реаговало у случају изливања река или поплава на подручјима с високим ризиком.

Министар унутрашњих послова Давор Божиновић поручио је да је ситуација с водостајима озбиљна.

"Талас који ће уследити према свим сателитским и радарским снимцима захватиће највећи део Хрватске, вероватно не свуда истим интензитетом, али сутра се очекују и грмљавинска невремена и целу ноћ ће вероватно падати веће количине кише. Имамо подизање нивоа река као последицу онога што се данас дешава у Словенији", рекао је Божиновић.

У Загребу се Сава излила из корита, у приправности су све градске службе, укључујући Хрватске воде с четири интервентне екипе.

Директор Хрватских вода Зоран Ђуроковић рекао је да се врхунац воденог таласа може очекивати после поноћи, у раним јутарњим сатима.

"Он ће бити изразито висок, можемо да кажемо да ће бити на нивоу 2010. године, кад смо имали проблема на десној обали реке Саве на Великогоричком подручју", рекао је он.

Додао је да су од тада повишени насипи, али да је остала одређена непознаница дотока из Словеније, с обзиром на то да је и словеначки модел у једном тренутку заказао због изразите динамике процеса и наглог пораста водостаја.

Што се тиче остатка Хрватске, он је рекао да се током ноћи очекује и врх водног талас Драве на нивоу око 2.000 кубних метара у секунди, као и Муре у јутарњим сатима 1.200 кубних метара у секунди.

Како преноси ХРТ, Хрватске воде издале су налог за отварање бране Превлака како би се део великих вода испустио у ретенцију Лоњско поље ради снижавања водостаја реке Саве на подручју низводно од града Загреба, односно све до Сиска и Јасеновца.

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести