Роботи мењају људе у нуклеарним електранама

СОЧИ: На међународном форуму Атомекспо у Сочију, РОСАТОМ је представио и нову генерацију нуклеарних електрана и роботе који подижу безбедности и мењају људе.
1
Фото: Youtube Printscreen

На штанду компаније РосРао (РОСАТОМ) може се видети робот који имитира човека и користи се за рад у зонама са високим зрачењем, на пример код радиоактивног отпада.

Министар за иновације Србије Ненад Поповић се током обиласка сајма упознао са радом тог робота и са њим се и руковао.

Дмирији Кучеров из РосРао је рекао Тањугу да је тај модел робота антропоморфни, са рукама и шакама, као и да може да имитира човекове покрете са великом прецизношћу и да користи ручни алат.

"Може да га контролише оператор са удаљености од 100 метара", додао је он.

Екипа Тањуга је снимила и холограмску презентацију Росатома, уз помоћ две роботске руке, под називом "Глобално партнерство - заједнички успех", а која представља активности Росатома на градњи нове генерације нуклеарних електрана "ВВЕР 1200".

Андреј Каратушев из Росатом је казао да су у питању реактори "ВВР 1200" да је пиказан цео систем нуклеарне електране односно острва по питању безбедности "Три плус" генерације нуклеарки. 

"Реч је о безбедности и одговорности Росатома и руског ноу - хау", додао је он.

На пример, Русија гради нуклеарку у Турској "Акују" који обухвата четири енергетска блока са руским рекаторимма ВВЕР 1200 генрације "Три плус" који су у складу са највишим тзв. постфокушимским стандардима безбедности, а капацитет сваког енергетског блока је 1.200 мегавата.

Потпредседник Росатома за централну Европу Вадим Титов је рекао Тањугу да Росатом данас гради најсавременије нуклеарне станице ВВЕР 1200 генрације "Три плус".

"Ту су најстроже мере безбедности које је формилисала међународна заједница, после хаварије у Фукошими 2011. године. Предузимају се све мере како не би дошло до неке хаварије и да се спречи евентуалан негативан утицај на околину и људе".

Титов истиче да се све те мере данас примењују у руским нуклеарлним станицама.

"Важно је подвући да је наш пројекат о коме говорим већ и направљен и пуштен у рад на неколико места у Русији. На пример, прошле године у оквиру тог пројекта смо покренли први блок другог реда Лењинградске елетростанице. Тамо се, такође, граде још три блока. Очекујемо да ћемо у ближој будућности из исте серије покренути и блокове у Белорусији", навео је он.

Како каже, исти пројекат се данас развија у партнерским земљама, у Турској, Мађарској, Бангладешу и другим.

Истакао је да се на Атомекспу могао видети висок ниво технолошког развоја пројеката Росатом укључујући и робота који мења човека приликом рада са радиоактивним отпадамо.

"Основни принцип нашег рада је да нема никаквог негативног утицаја на човека и околину чак и у најгорим приородним катастрофама. Све новитете и технологије које видите код нас се прави искључиво како би се повећала бебедност", додао је Титов.

Атомекспо, који се одржава од 14. до 16. маја, највећа је изложбена и пословна платформа за дискусију о тренутном стању нуклеарне индустрије и постављању будућих трендова и одржава се једном годишње, почевши од 2009. у организацији Државне корпорације за атомску енергију РОСАТОМ.

Учествује више од 600 светских компанија и више од 1.500 експерата у тој области, а акредитовано је више од 400 представника медија.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести