У више од 20 градова Грчке протести против имена МК

АТИНА, СКОПЉЕ: У више од 20 грчких градова за вечерас су најављени протести припадника опозиције, удружена, цркве и грађана, који се противе до сада предложеним опцијама за решење питање имена Македоније. 
grcka protesti
Фото: Tanjug (AP Photo/Petros Giannakouris, File)

Протести су заказани за 19.30 по локалном времену, а тим поводом македонско Министарство спољних послова упозорило је држављане те бивше југословенске републике да избегавају путовање у Грчку или градове у којима ће се протестовати ради могућих ризика и ескалације ситуације.

Протести ће бити одржани у чак у 14 градова на северу Грчке и осам других градова широм земље.

Протесте организује “Комитет за борбу против грчког карактера Македоније”, који чине представници опозиционих парламентарних и непарлементарних странака и невладиних удружења која се противе да ново име те државе садржи реч “Македонија”.

Протести су пријављени и биће одржани у градовима Пела, Кавала, Драма, Серес, Килкис, Поликастру, Воден, Лерин, Костур, Птолемаида, Катерини, Лагадас и туристичко насеље на Неа Моуданиа на Халкидикију.

Према грчким медијима, независно од протеста које организује овај комитет, незадовољство ће бити исказано и у још осам других грчких градова.
У многим градовима, преносе македонски медији, демонстрације су подржане од локалних власти, градоначелника и бискупа, а планиран је и организован превоз до градова и општина у којима ће протести бити организовани.

Грчки медији пишу незванично да ће се, уколико споразум Атине и Скопља о новом имену ипак буде постигнут, масовни протест одржати и у центру Атине на дан ратификације тог документа у грчком парламенту.


Јеронимос променио став: Питање имена не решавати на улици 

Поглавар Грчке православне цркве Јеронимос изјавио је да се проблеми као што је питања имена суседне државе, бивше југословенске републике Македоње, не решавају на протестима, јавила је македонска агенција МИА из Атине. 

Грчки архиепископ је казао да, за разлику од протеста у Атини одржаних пре четири месеца, када је протесте подржала и на њима учествовала и Грчка православна црква са својим представницима, његов став је сада да се тако важа питања не решавају на улицама.

Оценивши да је положај Грчке православне цркве солидан, Јеронимос сматра да није лако дати име једној држави или јој га, како је рекао, позајмити.

Моји ставови су да се овим питањима не треба бавитина на протестима, јер за то је одговорност преузео парламент, а у њему седе посланици које је бирао народ, рекао је Јеронимос новинарима, након посете еколошком центру за предшколско образовање.


Коментаришући протесте, портпарол владе и министар без портфеља у Грчкој, у интервјуу Радију 247, рекао да је “влада признаје неприкосновено право грађана на окупљање на којем ће исказати своје незадовољство, али да притом треба да имају у виду да Грчка од 2008. има свој национални план“.

Иначе, договор Атине и Грчке о новом имену Македоније, који су постигли шефови дипломатија деју земаља, уз посредовање специјалног изасланика УН Метју Нимица, још није обелодањен.

Његово представљање јавности најављено након што споразум усмено потврде премијери Алексис Ципрас и Зоран Заев, а као три могуће опције које су остале у ужем избору су: Република Северна Македонија, Република Горња Македонија и Република Нова Македонија.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести