ЗАСТРАШУЈУЋЕ ЦИФРЕ: Уништено 40.000 стамбених објеката, неопхода хуманитарна помоћ У ГАЗИ

ГАЗА: Израелски копнени, морски и ваздушни напади на Појас Газе, који су уследили након напада Хамаса на Израел 7. октобра, довели су до разарања у тој области каква никада раније нису виђена, пише Ројтерс.
a
Фото: TANJUG/ ( AP Photo/Fatima Shbair)

У нападима на Газу уништено је или оштећено најмање 45 одсто стамбених објеката, наводи Канцеларија Уједињених нација за координацију хуманитарних питања (ОCHА).

Процењује се да је уништено више од 40.000 и да је оштећено још 222.000 стамбених објеката.

Податке је немогуће проверити и потврдити, али британска агенција наводи да њени извештачи јављају да је, примера ради, у граду Бејт Ханун "једва и једна усељива зграда остала да стоји".

Из OCHА наводе да је оштећено 279 образовних објеката, што је више од 51 одсто од укупног броја образовних објеката у Појасу Газе.

Због напада израелских снага, ниједан од 625.000 ученика и студената није могао да се образује у нормалним условима.

Истовремено, више од половине болница и скоро две трећине домова здравља је ван функције, а оштећена су и 53 возила хитне помоћи.

Свих 13 болница које се налазе у граду Газа и на северу Појаса добило је налог за хитну евакуацију од израелске војске.

Канцеларија УН истиче да је потрошња воде пала за 90 одсто од почетка рата и додаје да су уочена велика цурења из главног цевовода између Кан Јуниса и египатског града Рафа.

Када је реч о храни, Газа наводно има пшенице која би требало да буде довољна за 12 дана, међутим једини оперативни млин у тој области не може да претвори пшеницу у брашно због нестанка струје.

Нема залиха биљног уља, махунарки, шећера или пиринча, а становници у просеку чекају по четири до шест сати дневно како би добили половину хлеба.

Цивилима у Појасу Газе је неопходна хуманитарна помоћ, међутим у ту област је од 10. новембра ушао укупно 861 камион са хуманитарном помоћи.

Пре почетка рата, 7. октобра, у Газу је у просеку улазило 500 камиона на дневном нивоу.

Процењује се да је од избијања сукоба изгубљено око 390.000 радних места, а стопа сиромаштва је 2020. била 61 одсто.

Из Уједињених нација наводе да се очекује да ће стопа сиромаштва порасти за више од 20 процената, као и да ће рат коштати Газу између четири и 12 одсто БДП-а 2023. године.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести