УНХЦР: У 2022. сто милиона људи било принуђено да напусти свој дом

ЖЕНЕВА: Према извештају Високог комесаријата Уједињених нација за избеглице (УНХЦР), сто милиона људи је било принуђено да напусти своје домове 2022. године, што је 10 милиона више у односу на прошлу годину, објављено је на сајту УН.
migranti, tanjug ap
Фото: Tanjug (AP Photo/Darko Bandic)

Из УНХЦР наводе да су избијање насиља или дуготрајни сукоби били кључни фактори миграције у многим деловима света, укључујуćи Украјину, Етиопију, Буркину Фасо, Сирију и Мјанмар.

Како додају, хиљаде очајних миграната који су се упутили у Европу стављали су своје животе у руке трговаца људима и кретали на опасна путовања преко Медитерана, а која су се пречесто завршавала трагедијом.

Према статистици коју је УНХЦР објавио у априлу, број људи који су погинули или нестали покушавајуćи да чамцем стигну до Европе удвостручио се између 2021. и 2022. године, на више од 3.000.

Већина морских прелазака одвијала се у препуним чамцима на надувавање који нису били способни за пловидбу, многи су се преврнули или издували што је довело до губитка живота, рекла је портпарол УНХЦР Шабија Манту новинарима на редовном брифингу за штампу у Женеви.

У само једном покушају, у марту, пријављено је да је најмање 70 миграната погинуло или нестало код обала Либије, полазне тачке за многе прелазе, подсећају из УНХЦР.

До августа, агенције УН упутиле су хитан апел за финансирање помоћи за више од 750.000 људи који траже уточиште у Етиопији, а светски програм за храну упозорио је да, уколико не добије средства, многе избеглице неће имати шта да једу.

Хуманитарна катастрофа у Јемену, која је дошла као последица седмогодишњег сукоба, приморала је више од 4,3 милиона људи да напусте своје домове, наводи УНХЦР.

У мају су агенција УН за миграције (ИОМ) и крило за хуманитарну помоћ Европске уније (ЕЦХО) објавили да појачавају напоре да одговоре на потребе више од 325.000 расељених због сукоба.

Свеукупно, Јордан угошćује око 675.000 регистрованих избеглица из Сирије, а веćина њих живи у његовим градовима и селима међу локалним заједницама, док само 17 одсто живи у два главна избегличка кампа, За'атари и Азрак.

Из УН даље истичу да је пре више од пет година стотине хиљада Рохиња напустило своје домове у Мјанмару и да скоро њих милион живи у огромном кампу Кок'с Базар преко границе, у суседном Бангладешу.

У марту су УН покренуле свој најновији план реаговања, тражећи више од 881 милион долара за избеглице и суседне заједнице (више од пола милиона Бангладешана), које су такође веома зависне од помоćи.

Рат у Украјини траје већ 10 месеци, а према подацима агенције УН за избеглице, до децембра ове године је забележено више од 7,8 милиона украјинских избеглица широм Европе.

У Етиопији, наводи УНХЦР, милиони су и даље расељени због оружаног сукоба у региону Тиграја, који је почео 3. новембра 2020. 

EUR/RSD 117.1131
Најновије вести