ЗАБРАЊЕН ПРИТИСАК НА МЕДИЈСКЕ РАДНИКЕ Посланици ЕП дали зелено светло новом закону за заштиту новинара и медија ЕУ

СТРАЗБУР: Посланици Европског парламента дали су данас последње зелено светло новом закону за заштиту новинара и медија ЕУ од политичког или економског мешања.
evropski parlament, pixabay
Фото: Pixabay

Према новом закону, усвојеном са 464 гласа "за", 92 "против" и 65 "уздржаних", државе чланице биће у обавези да штите независност медија, а сви облици интервенција у уређивачким одлукама биће забрањени, саопштио је Европски парламент.

Властима ће бити забрањено да врше притисак на новинаре и уреднике да открију своје изворе, да их притварају, санкционишу, претресају им канцеларије или инсталирају софтвере за надзор на њиховим електронским уређајима.

Парламент је додао значајне заштитне мере за дозволу за употребу шпијунског софтвера, што ће бити могуће само од случаја до случаја и подложно одобрењу судског органа који истражује тешка кривична дела за која је предвиђена затворска казна.

Чак и у овим случајевима, субјекти ће имати право да буду обавештени након извршеног надзора и моћи ће да га оспоравају на суду, наведено је у саопштењу.

Да би се спречило да се јавни медији користе у политичке сврхе, њихови шефови и чланови одбора треба да буду изабрани кроз транспарентне и недискриминаторне процедуре на довољно дуг мандат.

Њихово отпуштање неће бити могуће пре истека уговора, осим ако више не испуњавају професионалне критеријуме.

Јавни медији ће морати да се финансирају транспарентним и објективним процедурама, а финансирање треба да буде одрживо и предвидиво, наведено је у саопштењу.

Да би се омогућило јавности да зна ко контролише медије и који интереси могу утицати на извештавање, све медијске куће, без обзира на њихову величину, мораће да објаве информације о својим власницима у националној бази података, укључујући и то да ли су у директном или индиректном власништву државе.

Медији ће такође морати да извештавају о средствима добијеним од државног оглашавања и о државној финансијској подршци, укључујући и из земаља које нису чланице ЕУ.

Јавна средства медијима или онлајн платформама мораће да се додељују путем јавних, пропорционалних и недискриминаторних критеријума.

Информације о државним расходима за оглашавање биће јавне, укључујући укупан годишњи износ и износ по продајном месту.

Посланици Европског парламента су се побринули да укључе механизам за спречавање веома великих онлајн платформи, као што су Фејсбук, X (Твитер) или Инстаграм, да произвољно ограничавају или бришу независне медијске садржаје, наведено је у саопштењу.

Платформе ће прво морати да разликују независне медије од независних извора.

Медији ће бити обавештени када платформа намерава да избрише или ограничи њихов садржај и имаће 24 сата да одговоре.

Тек након одговора или у одсуству истог платформа може обрисати или ограничити садржај ако и даље није у складу са њеним условима.

Медији ће имати опцију да изнесу случај телу за вансудско решавање спорова и затраже мишљење од Европског одбора за медијске услуге (новог одбора националних регулатора ЕУ који ће успоставити ЕМФА), наведено је у саопштењу Европског парламента.

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести