Бициклистима Жабља подељени флуоресцентни прслуци и додатна светла

ЖАБАЉ: Показна вежба спасавања повређеног бициклисте изведена је на коловозу испред жабаљског Дома здравља, у организацији Савета за безбедност саобраћаја у сарадњи са Службом хитне медицинске помоћи и локалном полицијом.
д
Фото: Dnevnik.rs

Циљ акције је да се утиче на свест бициклиста о томе колико озбиљне повреде могу задобити и колико је важно да буду јасно видљиви у саобраћају. Због тога су чланови савета делили бициклистима светла и флуоресцентне прслуке, док их је полиција заустављала.  Шеф Службе хитне медицинске помоћи ДЗ Жабаљ др Татјана Берић Цмиљановић истакла је да су бициклисти најрањивија категорија у саобраћају, из разлога што себе не препознају као учеснике у саобраћају и не користе заштитну опрему.

- Бициклисти најчешће буду повређени јер не користе заштитну опрему и не придржавају се саобраћајних прописа, посебно у условима смањене видљивости, тачније у сумрак и током ноћи. Саобраћајне незгоде у којима учествују бициклисти веома су честе у општини Жабаљ, с тим што су њихове повреде веома озбиљне, јер је њихова једина заштита одећа коју имају на себи- рекла је др Берић Цмиљановић.

Примарне повреде настају услед ударца другог возила у точкове бицикла, кад настају повреде доњих екстремитета, од огреботина и нагњечења до фрактура костију. Секундарне повреде настају услед набацивања бициклисте на друго возило, тад настају повреде главе, трупа и руку, док терцијарне повреде настају услед одбацивања бициклисте на подлогу и клизања по њој, а тад су најчешће повреде лица, лактова, колена и карлице, објашњавају жабаљски лекари.

Председник Савета за безбедност саобраћаја општине Жабаљ Радован Плачкић подвукао је да је веома важно често организовати овакве акције, јер је у последњих годину дана у општини Жабаљ било много повређених бициклиста.


Кациге потребне, слушалице никако

Из Агенције за безбедност саобраћаја Републике Србије истичу да је вожња бицикла добар пут до здравог живота, међутим, и бициклисти се морају придржавати правила како би били безбедни у саобраћају. Треба да носе кациге и флуоресцентне прслуке, а обавезно је упаљено бело светло на предњој и црвено на задњој страни бицикла. Треба користити звучну сигнализацију и обавештавати о скретању сигнализирањем руком. Бициклисти су у великој опасности уколико током вожње користе мобилни телефон и слушалице, уколико нису довољно концентрисани на вожњу, ако бицикл није исправан или уколико је бициклиста под дејством алкохола.


- Бициклисти су мали у односу на друге учеснике у саобраћају, зато је важно спроводити превентивне акције, како бисмо покушали да их заштитимо на неки начин и да им укажемо на то да морају да се чувају и да се придржавају саобраћајних прописа- казао је Плачкић.

Савет за безбедност саобраћаја сваког месеца спроводи акције. Ове године поделили су ауто-седишта за децу и кациге за мотоциклисте, а следећег месеца поделиће светлобојне траке за тракторе и пољопривредне машине. С обзиром на то да се ближи крај године, већ праве план за следећу, у којој ће акценат бити на безбедности пешака и бициклиста.

М. Рашић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести