ДНЕВНИК У БАЧКОМ БРЕГУ Узвишено село од ког почиње војвођански осмех

Когод оде из Бачког Брега, при повратку му емоције не пробуде сусрети с фамилијом, већ са самим селом, причају нам мештани-сведоци таквих ситуација, тврдећи да људи могу да оду из Брега, али Брег из њих никада не може.
a
Фото: L. Radlovački

Чак и они који су имали ту част да у овом месту проведу само коју годину, тврде да се до краја живота сећају сваке уличице, куће и ћошка, живећи у нади да ће се баш Бачком Брегу вратити.

- Све је најлепше у Бачком Брегу - јасан је секретар Месне заједнице Мијо Кришто, додајући да су људи друштвени, гостопримљиви и сложни, због чега је милина живети баш у њиховом комшилуку. - Демографија нам је лоша, као и свугде, па нас сад на спавању има око 550 мештана. Одлазе људи свуда, углавном у Аустрију и Немачку, будући да имамо хрватске пасоше, а они који дођу код нас, као људи који су током деведесетих избегли, добро се уклапају у нашу средину и буду прихваћени јер смо сви мирољубиви.

Фото: Дневник (Л. Радловачки) - Мијо Кришто, секретар МЗ Бачки Брег

Све је најлепше у Бачком Брегу, људи друштвени, гостопримљиви и сложни, због чега је милина живети баш у њиховом комшилуку 
(
секретар Месне заједнице Мијо Кришто)

Тренутно у Бачком Брегу највише има староседеоца - Хрвата Шокаца, покоја мађарска породица и Срби који су се, како смо поменули, доселили пре двадесетак година. Сви заједно живе и привређују, бавећи се сточарством (ког је све мање када је реч о индивидуалном узгајању), пшеницом, кукурузом и сојом на деловима земљишта које им је квалитетније, будући да им је земља поприлично песковита. Премда се чини да валовити рељеф може бити идеалан за подизање винограда, њих у Бачком Брегу нема ни за лека, али постоји неколико воћњака дуње, шљиве, крушке и јабуке.

Фото: Дневник (Л. Радловачки)

- Мештани нам раде у сеоској амбуланти, школи, пошти или путују за Сомбор - вели наш саговорник. - У основној школи „Моша Пијаде“ имамо 47 деце и можда их нема много, али остварују лепе резултате на разним такмичењима. Могу да кажем да смо мала средина која има квалитетан рад.

Управо зато и чланови Добровољног ватрогасног друштва, које постоји од 1912. године, деценијама уназад остварују значајне резултате на државним, међународним и светским такмичењима када је реч и о мушким и женским екипама. За оне који преферирају фудбал имају прилику да тренирају у ФК „Динамо“, док је за фолклораше ту Хрватско култруно-просветно друштво „Силвије Страхимир Крањчевић“ чији је председник Милорад Стојнич, који се труди да са својим члановима доприноси очувању шокачке традиције у селу и околини. Они у свом власништву већ неколико година имају и шокачку кућу, стару читав век, а у којој се налазе предмети из 18. века, као и ношње које представљају њихове обичаје и културу. Уз све наведено, у Бачком Брегу постоје и ловачко и риболовачко друштво, Удружење грађана „Натура“, као и Удружење жена „Брежанке“.


Шах треба да постане обавезан предмет у школи
Фото: Дневник (Л. Радловачки)

Шаховски клуб „Бачки Брег“ основан је давне 1928. године и од тада ниже успехе на бројним такмичењима и изнедрује имена која су на понос целог села. Међу њима су председник клуба Милан Рапаић и тренер ФИДЕ мајстор Јосип Декић, који данас заједно уче најмлађе, али и оне старије, како се игра шах.

- Тренутно имамо више од 30 чланова, али, да будем искрен, све нас је мање јер одлазе људи одавде - каже Рапаић, осврћући се на малишане који имају прилику да уче шах у оквиру школске секције коју је покренула учитељица Ана Рапаић још 2014. године. - Имамо ученике који су били и на државном првенству, а све захваљујући добром тренеру Декићу. Од Месне заједнице смо добили просторију, па више не морамо да лутамо и да се сналазимо, већ се у њој уторком окупљамо и играмо шах. Данас је потребно много труда да се деца мотивишу за овај спорт, а било би добро да шах постане обавезан предмет у школи, као што је Јерменија, као прва држава у свету, то увела. Зато су и најбољи.


- Од манифестација имамо „Микине дане“, по нашем најпознатијем музичару из села, а ког Звонко Богдан спомиње у својој песми „Не могу се тачно сетит’ лета“. Од ове године увели смо и манифестацију „Брег фест“ - наводи Кришто.

Међутим, оно што је свима видљиво кад се запуте у ово месташце на северозападу Војводине, јесте Бајски канал који има толико чисту воду, да мештани кажу да би се могла и пити. А осим што је сам амбијент уз канал очаравајућ, долазак до њега завређује подједнаку пажњу, будући да је призор скоро па бајколик!

Леа Радловачки


Путна инфраструктура је кључ успеха

У Бачком Брегу тренутно се ради тротоар од Југословенске улице па до гробља, а ово место је свакако постало звучно последњих година откако се спомиње изградња „Осмеха Војводине“ илити саобраћајнице која ће спајати мађарску са румунском границом, баш од Бачког Брега па до Накова.

Фото: Дневник (Л. Радловачки)

- Искрено се надамо индустријској зони, делимично у Бачком Брегу, као и покретању Сомбора што се тиче њихове зоне, те да ће се људи вратити у наше место, да ће се овде запошљавати - каже секретар МЗ Мијо Кришто, додајући да живи за тај дан да се људи врате. - Та саобраћајница ће нам значиће много, јер путна инфраструктура је кључ успеха!

Када је реч о другим инвестицијама у селу, којих до скора скоро и није било, Бачки Брег је 2019. године добио погон за производњу пијаће воде, а Покрајинска влада је за ту намену издвојила чак 23,7 милиона динара. У наредном периоду у плану је изградња и канализационе мреже, која ће такође умногоме допринети бољем животу Брежана.


 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести