Екипа Завода за трансфузију крви из Новог Сада први пут у Шиду

ШИД: Црвени крст у Шиду промотер и организатор акција добровољног давања крви, од прошлог 1. маја примењује нове законске прописе у трансфузији.
д
Фото: Dnevnik.rs

Наиме, раније је Центар за трансфузију из Сремске Митровице био задужен за прикупљање крви на подручју шидске општине, а по новим прописима то је преузео Завода за трансфузију крви Војводине из Новог Сада.

У шидској општини има 1.300 активних давалаца крви, док је укупни број давалаца овде 2.500. У Шид долазе и добровољни даваоци из села - Ердевика, Бингуле, Љубе, Гибарца, Бачинаца и Кукујеваца. У недавној акцији, 29. јануара, 70 добровољних давалаца је дало крв, док су три због болести одбијена. На јужној страни општине у селу Вишњићеву у исто време обављена је друга акција врло успешна, на којој је било 45 давалаца укључујући ту и 17 оних који први пут дају крв. Нова акција биће 24. фебруара, заказана је у уљари „Викториа оил” смештеној на путу Шид-Адашевци, где ће крв дати радници. Циљ њиховог синдиката је да акција буде ту где раде, јер имају 40 активних давалаца крви, рекла нам је секретар шидског Црвеног крста Душица Полетан.

- Ово нам је пети пут да смо на територији општине Шид, а први пут у самом Шиду од почетка примене нових прописа у области трансфузије – каже др Васа Кулиyа, који предводи мобилну екипу Завода за трансфузију крви. - Од Центра за трансфузију крви из Сремске Митровице преузели смо све потенцијалне добровољне даваоце крви на подручју општине Шид, јер смо задужени за цело подручје Војводине. Наша установа крв прегледа, обрађује и према потребама враћа болницама у одређеном временском периоду, кад им је потребна.

Крв се детаљно прегледа на савременим апаратима, на којима раде максимално обучени људи, потврђује Куриyа, али истиче да су и раније службе за то задужене добро радиле.

- Крв коју шаљемо болницама не може бити небезбедна за примену код болесних људи којима је потребна - рекао је Кулиyа. – Новости у нашем раду су у складу са праксом целе Европе и развијеног света. Морамо водити рачуна и о самом добровољном даваоцу крви да га не угрозимо, да не нарушимо њихову одбрамбену моћ организма, а потом од њега да узмемо крв да буде исправна и сигурна за примену за примаоца. То значи, између осталог, да у крви даваоца не сме да буде некаквих лекова који могу направити штету болесном човеку који ту крв прима.

Поред општег лекарског прегледа којем се подвргавају, даваоци су дужни да попуне одштампани упитник који садржи 30 питања. Свако питање се односи на здравствено стање, а одговор одражава то стање у прошлости и садашњости. Он те податке које да, када се све заврши, потписује тврдећи тако да су одговори истинити, а упитници се архивирају.

- У току прегледа циљано идемо на та питања на која давалац даје одговор и који казује да са његовим здрављем нешто није било уреду, па ако постоје разлози ми га упућујемо да се даље испитује и лечи. Такве даваоце у том случају ми одбијамо и захваљујемо им се на сарадњи. Практично ми смо одложили на одређени период времена његово давање крви или смо га одбили трајно – каже Кулиyа и потврђује да се хронични болесници морају одбити.

Д. Савичин

EUR/RSD 117.1154
Најновије вести