Еко-камп Друштва „Бисер” за младе с посебним потребама

СРБОБРАН: Под слоганом „Тренутак природе” по 14. пут на србобранском Вашаришту одржава се еко-камп у организацији Друштва за помоћ ментално недовољно развијеним особама „Бисер”.
srbobran
Фото: приватна архива

Поред деце из србобранске општине, овде бораве и малишани са посебним потребама из сличних удружења из Суботице, Кањиже, Врбаса, Зрењанина, Куле, Новог Сада, Бачке Паланке и других места. Посетио их је у кампу председник општине Србобран Радивој Парошки са сарадницима.

Према објашњењу Славке Попић, председнице „Бисера”, ова установа пружа услуге дневног боравка за 20 корисника, располаже са 16 личних пратилаца, уз теденцију раста тог броја, док услуге раног третмана прима 60 до 80 младих са сметњама у развоју. Челник србобранске општине Радивој Парошки истиче да је за ову локалну самоуправу веома важно што пружа такву услугу и што је она организована на добар начин.

„„Бисер” је веома организовано и лиценцирано друштво које је због свог рада израсло у институцију. Баш зато значајно подржавамо њихове активности, јер смо сведоци да управо стручњаци „Бисера” укључују у заједницу сва лица са посебним потребама. Они су код нас саставни део друштва, нема више никаквих предубеђења о њима, укључени су у бројне активности, учествују у јавним радовима и ми смо сведоци њиховог доброг рада. Препознајемо добар рад „Бисера” и зато смо спремни да увек подржимо њихове пројекте“, рекао је Парошки.

Председник је оценио да постоји могућност да штићеници „Бисера” летују у србобранском одмаралишту у Сутомору у Црној Гори , истичући да на то имају право.

„Оно што су градили грађани општине Србобран, они треба и да користе. Некада су то користили одлични ученици или добри спортисти, а ове године смо летовање обезбедили и за један број пензионера. Пронаћи ћемо начина да то учинимо и за друге групе грађана, а свакако треба то учинити и за штићенике „Бисера”. Увек може да се пронађе толико новца да неко ко је то заслужио осети благодети неког одмора, екскурзије или излета“, закључио је Парошки.

За пет дана кроз камп је прошло стотинак деце, која су се дружила кроз боравак у природи, прикладне радионице о понашању, о фотографисању мотива из природе, о сликању, изради декупажа, потврдила је дефектолог Данка Ђурић. Уз то деца су се такмичила и играла на полигонима, тако да је сваки тренутак боравка на кампу у потпуности осмишљен.

Одржавање кампа подржали су Општина Србобран са 30.000 динара, потом Савез удружења за помоћ МНРО Војводине који је обезбедио материјал потребан за пет еколошких радионица, док је више спонзора даровало новац потребан за намирнице током петодневног одржавања кампа.        

Љ. М.

ПројекатСрбобран данасреализовала јеПанонија медиау сарадњи саДневником“. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.

EUR/RSD 117.1119
Најновије вести