ФАШАНКЕ У ГРЕБЕНЦУ Калушари најавили пролеће (ВИДЕО)

Традиционална манифестација “Фашанке” којом се завршава зимски период и најављује пролеће одржана је и ове године у организацији Савета месне заједнице Гребенац, под покровитељством Општине Бела Црква.
ф
Фото: Панчевац/Радован Ђерић

Оно што одликује ову манифестацију јесте чињеница да у организацији учествује цело село, сви се радује почев од малишана па све до оних старијих коју традицију преносе на млађе генерације.

Удружење жена “Гребеначки мираз” представило је део својих ручних радова и слатких ђаконија.

Манифестацији је присуствовао конзул Републике Румуније у Вршцу Даниел Бала, представници Националног савета румунске националне мањине на челу са потпредседником Трајаном Качина као и многобројни гости из суседних села.

Фото: Панчевац/Радован Ђерић

Калушари су оно што овај маскенбал разликује од осталих у околини Беле Цркве, дечаци и неожењени младићи пре поднева обилазе сваку кућу у селу.

Фото: Панчевац/Радован Ђерић

Обучени су у традиционалну свечану румунску народну ношњу, а карактеристично за калушаре је омотавање листова црним гајтанима, на којима је везано по неколико прапораца. Домаћини послужују калушаре пићем, а даровање кокошијег јајета, као симбол напретка и плодности, је обавезно. Калушари не врше опход пре изласка нити после заласка сунца.

Фото: Панчевац/Радован Ђерић

Поворку су као и сваке године предводили чланови КУД „Ђорђе Кошбук”, прави виртуози на дувачким инструментима, а калушари су у центру села поновили своју игру.

Фото: Панчевац/Радован Ђерић

Ове године било је десет експоната, а маске и костими са актуелним темама одушевили су публику. Инспирацију проналазе у актуелним догађајим па је карневалску поворку предводио експонат који осликава живот на Северном полу. Затим су били пингвини, медузе, сообраћајци, башта са лептирима и ескпонат старијих мештана који су дочарали како изгледа чувени Карневал у Рио де Женеиру.

Фото: Панчевац/Радован Ђерић

Етнолози са Београдског универзитета који сваке године са студентима обилазе Гребенац у време фашанки, кажу да овај обичај датира из доба Римљана и у ствари представља обичај којим терају зиму и означавају долазак пролећа.

(Панчевац/EVršac)

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести