Геотермалне воде и аграр привлаче кинеске улагаче

ЧОКА: Представници неколико компанија из Кине, који бораве у Србији да би се упознали са условима пословања и могућностима за улазак на тржиште наше земље, посетили су општину Чока, како би истражили тржиште за потенцијално инвестирање.
1
Фото: www.focusmediapro.rs

Чока је као мање место одабрана због потенцијала које поседује. Кинези су заинтересовани за улагања у области пољопривреде, туризма и другим делатностима.

Кинеска делегација се у Чоки највише интересовала за пољопривреду, геотермалне воде, као и могућности развијања бањског туризма. Током боравка у Чоки посетили су винарију, некадашњу индустрију меса, дворац Ледерер и Стару ливницу.

Генерални менаyер компаније „Дреам“ Вест Лу други пут је у Србији, а након обиласка Чоке заинтересовао се за инвестициона улагања у области пољопривреде.

-  Сигурно ћу доћи опет. Потребне су још неке информације да би се кренуло у неко инвестиционо улагање, али постоје веома велике шансе да се то деси. Тренутно нам је најзанимљивије улагање у пољопривредни део, куповина земљишта, производња пољопривредних производа и извоз за Кину као и прављење винарије, односно подизање винограда. Врло брзо ћемо се обратити и општинској управи за даље информације – рекао је Вест Лу.

Економски и демографски показатељи Чоку сврставају у мање развијене општине, а долазак инвеститора би могао да промени ту слику. Председница општине Чока Стана Ђембер рекла је да ова општина има много потенцијала, те да јој је драго што је кинеска делагација одабрала да је упозна.

- Географски положај, потенцијал и оно што је некада била, омогућује да само име Чока даје гаранцију да ће то бити квалитет, а ми ћемо се наравно са становишта локалне самоуправе у оквиру закона потрудити да им и створимо услове да могу овде да инвестирају – рекла је Стана Ђембер.

Начелник Севернобанатског управног округа Никола Лукач објаснио је да сарадња која је на државном нивоу успостављена прошле године између НР Кине и Србије сада резултира конкретним посетама инвеститора.

- Задовољни смо јер има неколико озбиљно заинтересованих. Оно што би евентуално резултирало у неком наредном периоду јесте да они стварно конкретизују и уложе свој новац, где би она права мисија свих нас била испуњена, од Републике, Покрајине и саме локалне самоуправе која је посебно у овом моменту заинтересована за долазак инвеститора и упошљавање одређеног броја људи – рекао је Лукач.

У чоканској општини тренутно не постоји индустријска зона, али према речима председнице Ђембер ове године припремају пројектну документацију како би аплицирали за средства на конкурисима Покрајинског секретаријата за регионални развој, међурегионалну сарадњу и локалну самоуправу.

М. Митровић

EUR/RSD 117.1309
Најновије вести