Хиљаде гурмана на Сланинијади, цене више него прошле године

КАЧАРЕВО: Манифестација „Сланинијада”, отворена је данас у Качареву надомак Панчева и трајаће четири дана када ће бројни гурмани моћи да уживају у месним прерађевинама излагача из целе земље, како занатске, тако и индустријске производње, на око 400 штандова у хали и на централном тргу.
т
Фото: Танјуг/Владимир Шпорчић

Посетиоци 36. "Сланинијаде", који примећују да су цене производа знатно више него прошле године,  могу да на тезгама изаберу одговарајући комад сланине, прушуте, кобасица, кулена, како домаће, тако и индустријске производње.

"Сланинијаду" је свечано отворио градоначелник Панчева Александар Стевановић који је навео да је овај скуп одавно превазишао ниво манифестације и да је сада истински сајам меса и месних прерађевина. Председник Туристичке органиазације "Сланинијада" Милан Ајдер рекао је да се процењује да је досад  око 3,5 миилона људи посетило манифестацију.

Одржана је и додела награда победницима на различитим такмичењима на основу одлука стручног жирија, а један од организатора Игор Лечић изјавио да је комисија оцењивала око 200 узорака, као и да је обраћала пажњу на текстуру, боју, мирис и укус.

"Што се тиче овогодишње мафестације имамо преко 400 излагача који још увек пристижу и заиста је велико интересовање, да ли због државног празника, да ли због лепог времена, али данас сви путеви воде у Качарево", навео је Лечић.

Фото: Танјуг/Владимир Шпорчић

Према одлукама жирија, апсолутни победник овогодишње "Сланинијаде" је Ненад Војиновић из Кузмина, док су најбољи у категоријама "најдебље" - МИле Тодосијевић, најдуже - Душан Кондић, а за сланину од мангулице МИле Филиповски, сва тројица из Качарева.

Панчевачка месара "Бурјан" имала је најбољу индустријску сланину, занатску - Славица Ракић из Бачинаца, а инострану – Љубиша Павић са Цетиња.

Представница месаре "Бурјан" Марија Орсић каже да је ова фирма као и увек изложила више врста сланине - од барене преко панчете до домаће, а ту си кобасице, кулен и многе друге прерађевине.

Фото: Танјуг/Владимир Шпорчић

"Ове године смо првог дана снизили цене од 10 до 30 одсто у односу за малопрадају, јер желимо да упркос тенденција поскупљења са свих страна сачувамо колико-толико прихваљиве цене за купце, без обзира на то што су трошкови производње знатно повечани", рекла је она и додала да  се та месара трудила да задржи висок технолошки ниво квалитета уз приступачне цене, па су рецимо кобасице продаване од 200 до 800 динара за килограм, а сланина за око 800 - 900 динара.

Њен колега и суграђанин Јанко Цесњак из месаре "Пави Дунав" каже да су поново ту и зато што је ово један вид рекламе

"Тренутно су цене солдине, зато што су и свиње мало појефитиниле, а наша производња је класична, јер је месо старински сушено на дрва, онако како људи воле, јер није индустријски", напомиње Цесњак.

Један од произвођача из Качарева Милорад Ђурица каже за добар домаћи производ увек има муштерија, иако су цене нешто више, јер су трошкови повећани, будући да су и свиње поскупеле.

Његов суграђанин Миле Тодосијевић, који нуди производе од мангулице, каже да су веома тражени због доброг холестерола.

"Задовољан сам потражњом, иако је чињеница да је све нешто мало скупље, али су и трошкови веома скочили, па печеница кошта око 2.500 динара, маст је 500, чварци су 1.500, а сланина 1.700", каже он.

Продавци су засад изгледа задовољини, али како ствари стоје и купци, што важи и за Владана Миловановића из Лазаревца, који на "Сланинијаду" долази у последњих десетак година.

"Купујем сланине, кобасице и пршуте и чини ми се да је сваке године све боља и боља понуда, а цене су ове године нешто више него претеходне, али су ипак зато ниже него у продавницама", наводи он.

Фото: Танјуг/Владимир Шпорчић

Биљана Тодоровић, која је пореклом из Беле Црква, каже да је ово једна лепа манифестација, као и да јој ништа није тако скупо, мжда и с озбиром на то што је годинама у Бечу на привременом раду.      

Пензионер из Крњаче Славко Крнета више пута је долазио на Сланинијаду, иако је правио паузу због коронавируса.

"Јесте да је гужва, али има добрих производа, иако цене нису као пре, али ја купујем сланину, која је око 1.400-1.500, као и кулен који иде до 2.500", истиче Крнета.

И на овој "Сланинијади" заступљена је иначе веома активна македонска национална мањина у Качареву, рекао је Сима Најдовски председник удружења "Вардар", које окупља Македонце из тог села.

Он је истакао да су се Македонци још од доласка на ове просторе, почев 1946. године, уклапали у банатску средину у сваком смислу, па и тако што суше сланину.

Навео је да је удружење "Вардар" узело учешћа у овогодишњој манифестацији преко наступа певачке групе на отварању, па до штанда, на којем су представљене рукотворине препознатљиве за тај народ.

"Добили смо штанд где промовишемо зелнике, неке домаће пите и сланине, а имамо и промоцију нашег часописа Виделина", рекао је Најдовски.

Током "Сланинијаде" биће уприличен и богат пратећи садржај попут надметања у припремању гулаша или пасуља, а можда и најтрактивније биће трећег дана, у суботу, када у 11 сати у парку стартује традиционална трка прасића под "Ухвати ме ако можеш - прасе је пуштено".

Сваког дана до недеље, 19. фебруара мод 8 до 20 сати, неће изостајати ни шаролика вашарска понуда најширег асортимана.

Одлуком организатора, од ове године сви купци ће од продаваца добијати визит карте и тако ће моћи касније с њима да поделе утиске о купљеним производима.  

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести