Хитно о лицитацији за закуп земље у Сомбору

СОМБОР: Као и претходне сесије, ни последње у низу заседање Скупштине града Сомбора и поред више него обимног невног реда, није потрајало два сата, колико је било потребно надмоћној парламентарној већини да усвоји све предлоге извршне власти.
д
Фото: Dnevnik.rs

Наиме, иако има, додуше нејаку, опозицију, њени представници су и током 18. по реду седнице у овом сазиву гласали против или били уздржани током 21 тачке предвиђеног дневног реда, али се ниједном нису одлучили да своје неслагање или уздржаност образложе кроз дискусију.

Уз овакву атмосферу председнику Скупштине града Зорану Русу је посао био више него олакшан, па је на почетку најавио и промену у одборничкој групи владајуће Српске напредне странке (СНС), којој је приступила и др Снежана Гајић, изабрана на својевременим локалним изборима као кандидаткиња Покрета обнове краљевине Србије (ПОКС). На противљење није наишао ни предлог Градског већа, да се по хитном поступку у дневни ред уврсти и одлука о овогодишњем програму заштите, уређења и коришћења пољопривредног земљишта у државној својини. Како је образложио представник предлагача, градски већник задужен за област пољопривреде, Борис Буловић, хитност је узрокована потребом што раније лицитације државних ораница, како би закупци могли да испоштују агророкове.

До временског застоја у доношењу ове одлуке, појаснио је Буловић, дошло је услед тога што је надлежно министарство имало интервенције у случају укупно 44 фарме које су аплицирале по праву пречег закупа на основу сточарства, али и по основу неколико решења из процеса реституције, па је одобрење за овај програм стигло тек пре три дана на адресу сомборских власти.

Малобројни одборници формалне опозиције, њих петоро, нису нашли за сходно да дискутују ни због предложене одлуке о усвајању годишњег извештаја о раду Градске управе, која је у претходним сазивима обично била полигон за жестоке полемике власти и опозиције, па је извештај презентован од начелнице ГУ, Јелене Велебит, усвојен са 40 гласова за и пет против.

Градска управа је добила још једну организациону јединицу, односно Одељење за послове електронске управе. Без икакве дискусије опозиција је гласала и против предложене одлуке о јавном линијском превозу на сомборском градском подручју. Летаргичност оних који би по дефиницији требали да преиспитују потезе власти се поновила приликом усвајања измене одлуке о начину располагања, одржавања и управљања непокретностима које су у јавној својини града Сомбора, па су били уздржани у вези одлуке да се приликом лицитације за градске непокретности почетна вредност са 20, подигне на 50 одсто процењене вредности имовине, баш као и да се уведе обавезни такозвани „лицитациони корак“.

Представници опозиције нису били ништа више заинтересовани за излазак за скупштинску говорницу ни приликом усвајања измене постојеће одлуке о стипендирању сомборских студената, којом се уводе блажи критеријуми за студенте са инвалидитетом, па су се и овом приликом изјаснили као суздржани.

Ова клацкалица „жутих“ и „црвених“ картона за гласање из клупа опозиције наставила се и током остатка седнице, па је поред усвајања измена неколико планских докумената и правилника о раду градских јавних комуналних предузећа „Водоканал“, Водовод Бездан“, „Паркинг сервис“, „Простор“, „Чистоћа“ и „Зеленило“, те решавања неколицине имовинско-правних, али и мање значајних кадровских  питања, руководству градског парламента преостало само да закључи и ову темама бремениту, али временски кратку сесију.

Текст и фото: М. Миљеновић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести